francija

Свет

Франција ја разгледува можноста за воведување ваучери за бензин за домаќинствата со ниски примања

А1он
Француските министри денеска предложија воведување ваучери за бензин за домаќинствата со ниски примања, додека Владата на претседателот Емануел Макрон се обидува да ја ограничи економската
Свет

Франција со план за изградба на шест нуклеарки

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон сака да објави пред Божиќ изградба на шест нови нуклеарни реактори ЕПР на француско тло, објави „Фигаро“. Шест месеци пред претседателските
Свет

Француските власти со сателити ќе бараат скриени базени

А1он
Француските власти најавуваат користење сателитски фотографии во потрага по скриени базени и проширувања на имоти што сопствениците на куќи ги скриле од даночната администрација. Канцелариите
Свет

Самитот на Франкофонијата, закажан за ноември во Тунис, одложен за една година

А1он
Осумнаесетиот самит на Франкофонијата, првично закажан за крајот на ноември на островот Џерба, е одложен за една година, „со цел да се овозможи Тунис да
Свет

Воз прегази тројца мигранти во јужна Франција

А1он
Тројца мигранти загинаа во југозападна Франција прегазени од воз додека лежеле на шини, изјави денеска портпаролката на локалната полиција. Таа кажа дека четворица мигранти утринавата,
Свет

Зеленски разговараше со Меркел и Макрон за решението на судирот на истокот од Украина

А1он
Во пресрет на самитот со Европската унија, украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера оствари разговори со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за
Свет

Француско истражување покажува дека вакцините се 90 проценти ефикасни против тешки форми на Ковид-19

А1он
Вакцинацијата против Ковид-19 го намалува ризикот од хоспитализација и смрт за 90 проценти кај луѓе постари од 50 години, и се чини дека е ефикасна
Свет

Париз сака договор за мигрантските прашања меѓу ЕУ и Велика Британија

А1он
Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен повика на преговори за договор за мигрантските прашања меѓу Европската унија и Велика Британија. – Треба да одржиме
Свет

Макрон најави продолжување на борбата за универзално укинување на смртната казна

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска најави дека ќе ја рестартира борбата за, како што рече, универзално укинување на смртната казна и дека ќе организира состанок