francija

Свет

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

А1он
Во интервју за БФМТВ, францускиот министер за економија Бруно Ле Мер беше претпазлив околу датумот за олеснување на анти-ковди мерките, односно отворањето на продавниците и
Свет

Институтот Пастер се надева дека ќе ги тестира своите антивирусни лекови врз луѓе овој месец

А1он
Институтот Пастер од Лил треба да добие овластување во рок од една недела за да го тестира својот третман против Ковид-19 врз луѓето. Институтот ја
Свет

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

А1он
Француската Влада денеска соопшти дека до 19 април ги откажува летовите помеѓу Бразил и Франција поради бразилската варијанта на коронавирусот. – Со оглед на здравствената
Економија

Астрономски 424 милијарди евра ја чини Франција кризата со Ковид-19

А1он
Помеѓу вонредните мерки, стимулацијата и намалувањето на приходите, трошоците за здравствената криза од 2020 до 2022 година се неверојатни за државната каса на Франција. Епидемијата
Магазин

Бесплатна тура за крводарители во Музејот на современа уметност во Стразбур

А1он
Музејот на модерна и современа уметност во Стразбур во источна Франција ги отвори на еден ден вратите, бесплатно, за посетители кои претходно се согласиле и
Свет

Француски „Санофи“ ќе гради фабрика за вакцини во Сингапур

А1он
Францускиот производител на лекови „Санофи“ најави дека во следните пет години ќе инвестира 400 милиони евра во новата фабрика за вакцини во Сингапур. „Санофи“ со
Свет

Во Франција од утре ќе се вакцинираат сите над 55 години

А1он
Вакцинацијата на сите граѓани на возраст од 55 години ќе почне утре во Франција, изјави министерот за здравство Оливие Веран. Министерот објасни дека тоа ќе
Свет

Француската полиција фатила 110 лица во ресторан, сите добиле казни

А1он
Повеќе од 110 лица биле затекнати ноќеска во илегален ресторан во Париз, организаторот и менаџерот се приведени за кршење на рестриктивните мерки за заштита од
Економија

Франција забележа нагло зголемување на трговскиот дефицит во февруари од 4,8 милијарди евра

А1он
Трговскиот дефицит на Франција се продлабочи во февруари и достигна 4,8 милијарди евра поради продолжување на увозот, особено на енергијата, објави Царината во четвртокот. -Со