pariz

Свет

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он
По четиридневни блокади на патиштата и пристап до Универзитетската болница во Гвадалупа, што повремено беа просчедени со насилство од демонстрантите против здравствените пропусници и вакцините
Магазин

Французите ќе ја отворат Ајфеловата кула на 16 јули, ќе пуштаат само 10.000 посетители на ден

А1он
Ајфеловата кула во Париз повторно ќе се отвори на 16 јули по неколкумесечно затворање поради пандемијата на коронавирусот. Тоа го соопшти денеска операторот на обележјето
Свет

Француската полиција фатила 110 лица во ресторан, сите добиле казни

А1он
Повеќе од 110 лица биле затекнати ноќеска во илегален ресторан во Париз, организаторот и менаџерот се приведени за кршење на рестриктивните мерки за заштита од
Свет

ВИДЕО: „Градот на светлината“ се дави во ѓубре, парижани бараат градоначалничката да си оди

А1он
Илјадници фотографии, видеа и објави на социјалните мрежи поврзани со кризата со одлагањето на комуналниот отпад во Париз беа објавени во изминатите неколку дена, а
Свет

Во Париз 100.000 полицајци ќе го спроведуваат полицискиот час за Нова Година

А1он
Париз ќе мобилизира 100.000 полицајци и жандарми за да ги растураат забавите и да го спроведат полицискиот час против коронавирусот за време на новогодишната ноќ.
Свет

Саудиска принцеза ограбена во Париз – крадците „се омрсиле“ со 600.000 евра во накит, чанти и крзно

А1он
Неименувана припадничка на саудиското кралско семејство, непријатно се изненадила кога вчера се вратила во нејзиниот стан во Париз и открила дека биле ограбени нејзините скапоцени
Свет

Областа околу Триумфалната капија во Париз евакуирана поради закана за бомба

А1он
Областа околу Триумфалната капија во центарот на Париз е евакуирана поради закана за бомба, изјави полициски портпарол. Тој рече дека се евакуирани и метро-линиите во
Свет

Макрон вечерва ќе го посети местото на нападот каде напаѓач обезглави наставник по историја

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го посети предградието на Париз, Конфлан Сент-Онорин, каде беше обезглавен наставник, a напаѓачот за време на нападот извикувал „Алах Акбар“
Свет

ВИДЕО: Полицијата застрела непознат напаѓач кој претходно обезглави маж во Париз

А1он
Француската полиција вечерва застрела маж кој претходно со нож нападна друго лице во близина на Париз и го обезглави. Обвинител за антитероризам изјави дека се