madrid

Свет

ВИДЕО: Половина метар снег во Мадрид, најсилна снежна бура во последните 50 години

А1он
Шпанската престолнина денеска е комплетно прекриена со снежна покривка која достигнува до половина метар, а врнежите, за кој жителите на Мадрид можат да ѝ се
Свет

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он
Шпанската Влада повторно препорача целосна блокада на главниот град Мадрид, откако локалните власти воведоа ограничувања во одредени области. Тоа го соопшти министерот за здравство Салвадор
Свет

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

А1он
Регионалните власти во Мадрид денеска објавија нови ограничувачки мерки насочени кон намалување на бројот на заразени со коронавирус во таа област. Според Паис, наредбите на
Свет

ВИДЕО: Страшно невреме го зафати Мадрид, автомобили пловат низ улиците

А1он
Патиштата во Мадрид и метро сообраќајот се блокирани поради масовните поплави што ги претворија улиците во реки. Невремето предизвика доцнење на летовите и ги поплави
Свет

Северна Кореја бара истрага за нападот врз амбасадата во Мадрид

А1он
Северна Кореја денеска ја осуди инвазијата во нејзината амбасада во Мадрид и побара истрага за да се откријат сторителите. Ова е нејзиниот прв официјален коментар