madrid

Свет

Амбасадата на Украина во Мадрид примила „крвав пакет“, полицијата ја огради областа

А1он
Шпанската полиција ја огради областа околу украинската Амбасада во Мадрид откако примила нов „крвав пакет“, сличен на тие кои им беа испратени на други амбасади,
Свет

ВИДЕО: Автомобил влета во група луѓе во Мадрид, четворица загинати

А1он
Четири лица загинаа, а осум се повредени отккао автомобил влета во група луѓе во Мадрид, соопшти денеска локалната спасувачка служба. #SUMMA112 confirma esta madrugada el
Свет

ВИДЕО: Голема експлозија предизвикана од истекување на гас разнесе зграда во Мадрид

А1он
Три лица се повредени во експлозија која се случи денеска во една од зградите во областа Маласана во Мадрид. Се чини дека експлозијата била предизвикана
Свет

ВИДЕО: Илјадници луѓе излегоа на анти-НАТО протест во Мадрид

А1он
Илјадници луѓе денеска протестираа во Мадрид поради одржување на Самитот на НАТО следната недела во главниот град на Шпанија. Демонстрантите порачаа дека зголемувањето на финансиите
Свет

Градоначалниците на европски метрополи насамарени, разговарале со лажен Кличко

А1он
Градоначалниците на неколку европски метрополи беа измамени да учествуваат во видео повик со градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко. Градоначалничката на Берлин Франциска Гифи во петокот
Свет

Мадрид ќе организира голема прослава за дочек на Нова година

А1он
Шпанската престолнина Мадрид ќе организира голема прослава за дочек на Новата година, со што ќе биде единствениот голем град во Шпанија и еден од ретките
Свет

ВИДЕО: Половина метар снег во Мадрид, најсилна снежна бура во последните 50 години

А1он
Шпанската престолнина денеска е комплетно прекриена со снежна покривка која достигнува до половина метар, а врнежите, за кој жителите на Мадрид можат да ѝ се
Свет

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он
Шпанската Влада повторно препорача целосна блокада на главниот град Мадрид, откако локалните власти воведоа ограничувања во одредени области. Тоа го соопшти министерот за здравство Салвадор