london

Свет

Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

А1он
Резултатите од истрагата за работата на лондонската Метрополитен полиција (МЕТ), објавени денеска, покажуваат дека полицијата во главниот град на Велика Британија е „институционално расистичка, мизогина
Свет

Хорор во Лондон: Маж остави фетус во кутија пред болница

А1он
Човечки фетус денес е пронајден пред лондонска болница, по што е покрената полициска истрага. Фетусот во кутија е откриен пред болницата Барнет во северен Лондон
Свет

Син 33 пати со нож го избодел неговиот татко во Лондон: „Немам што да изгубам, со години ме силуваше и малтретираше“

А1он
Синот кој го избодел својот татко до смрт додека консумирал кокаин, по години наводна сексуална и физичка злоупотреба, е осуден на 10 години затвор за
Свет

Градоначалникот на Лондон: Брегзит не функционира

А1он
Градоначалникот на Лондон Садик Кан денеска ќе ја повика британската влада да ја признае „огромната штета“ предизвикана од излегувањето на Велика Британија од Европската унија
Свет

Труење на божиќна забава во Лондон: Околу 200 луѓе завршиле во болница

А1он
Околу 200 луѓе се хоспитализирани откако наводно страдале од труење со јаглерод моноксид на божиќна забава во Лондон, пишува Дејли мејл. Член на болничкиот персонал,
Свет

(ВИДЕО) Стампедо на концертот на Асаке во Лондон: 8 однесени во болница, 4 во критична состојба

А1он
Четири лица се во критична состојба по стампедо на концерт на Асаке во Брикстон, Велика Британија. Наводно, многумина не можеле да влезат во просторот каде
Свет

Лондон објави пакет од 16 санкции против руски команданти и ирански бизнисмени вклучени во набавка на воени беспилотни летала

А1он
Велика Британија објави нов пакет од 16 санкции насочени кон командни офицери на руската армија и ирански бизнисмени, соопшти денеска Владата во Лондон. Одлуката доаѓа
Свет

Затворен аеродром, откажани летови поради лошото време во Лондон

А1он
Сите летови се откажани на лондонскиот аеродром Станстед откако писата е затворена поради лошото време. Од аеродромот вчера соопштија дека неговата единствена писта е затворена,
Свет

Уапсен богат руски бизнисмен осомничен за перење пари

А1он
Како дел од напорите да се попречат потенцијалните криминални активности на руските олигарси и други лица поврзани со рускиот претседател Владимир Путин, британските власти уапсија