london

Свет

Џонсон го загуби клучното упориште во Лондон на локалните избори

А1он
Конзервативната партија на британскиот премиер Борис Џонсон го загуби своето традиционално упориште Вандсворт во Лондон на локалните избори во Англија, првпат по 44 години. Конзервативците
Свет

Еколошки активисти блокираа четири моста во Лондон

А1он
Активисти за заштита на животната средина денеска блокираа четири лондонски мостови, а продолжија и повеќенеделните демонстрации против нафтените терминали во Велика Британија. Стотици активисти го
Свет

Околу 30 лица се хоспитализирани поради истекување на гас во Лондон

А1он
Речиси 30 лица се префрлени денеска в болница по истекување на штетни гасови во базенот на лондонскиот Олимписки парк „Кралица Елизабета“, соопштија локалните служби за
Свет

Нападната белоруската амбасада во Лондон, тешко повреден еден дипломат

А1он
Белоруската амбасада во Лондон беше нападната вечерта на 19 декември. Официјален Минск го повика времениот шеф на британската амбасада во Белорусија и побарал истрага по
Свет

Во Лондон прогласена вонредна состојба поради преполните болници

А1он
Градоначалникот на Лондон Садик Кан денеска објави вонредна состојба за да им помогне на болниците во градот да се справат со зголемениот број пациенти со
Свет

ВИДЕО: Трагедија во Лондон, два пара близнаци загинаа во пожар

А1он
Два пара близнаци загинаа во пожар во куќа во Лондон откако нивните родители ги оставиле сами без надзор во домот. Поради сомнеж за запоставување на