britanija

Свет

Лондон ќе инвестира стотици милиони фунти за стимулирање одење пеш или со велосипед

А1он
Британската влада ќе инвестира 338 милиони фунти за промовирање на одење пеш и изградба на нови велосипедски патеки. Целта е зголемената пандемиска употреба на велосипеди
Свет

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

А1он
Францускиот министер за европски прашања Климан Бон ги критикуваше британските правила за патување, нарекувајќи ги дискриминаторски, откако Лондон објави дека ќе ги задржи мерките за
Свет

Британија го укинува карантинот за вакцинирани патници од САД и сите земји на ЕУ, освен Франција

А1он
Велика Британија од следната недела на сите вакцинирани посетители од Европската унија и САД ќе им овозможи да влезат во земјата без задолжителен карантин, соопшти
Свет

Извештај: Стотици деца биле злоставувани во домови во Лондон повеќе децении

А1он
Неколку стотици деца биле изложени на „тешко сфатливи“ нивоа на злоупотреба и занемарување во текот на неколку децении, се наведува во Извештајот на британска независна
Свет

Стотици деца со децении биле во немилост на педофили во лондонски домови за згрижување

А1он
Британски социјални работници изложиле „ранливи деца“ на сексуални престапници кои се инфилтрирале во домови за деца и во згрижувачки семејства со „катастрофални, доживотни последици врз
Свет

Да не се залажуваме со подобрувањето на бројките за Ковид-19, повика Борис Џонсон

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека е важно луѓето да не донесуваат предвремени заклучоци по само неколку дена подобрена состојба со Ковид-19 и ги
Спорт

Вејн Руни пак е во неволја – го сликаа во друштво на две млади девојки, тој тврди дека го местат

А1он
Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед и англиската репрезентација, а сега менаџер на Дерби Каунти, Вејн Руни, повторно е на мета на британските таблоиди, откако беа
Свет

Скоро половина од возрасните луѓе во Британија се здебелиле за време на пандемијата

А1он
Повеќе од 40 проценти од возрасните луѓе во Англија ја покачиле телесната тежина за време на пандемијата, добивајќи во просек нешто повеќе од три килограми,
Свет

ВИДЕО: Поплави во Лондон, поради надојдената вода затворени осум метро станици

А1он
Пороен дожд и грмотевици го погодија Лондон и предизвикаа поплави во делови на главниот град на Велика Британија, поради што беа затворени осум метро станици,
Свет

Лондон и Париз најавуваат „зајакнување“ на нивната соработка против илегалната имиграција

А1он
Франција и Обединетото кралство најавија зголемување на присуството на силите на редот, како и распоредување на нови технологии за надзор и инвестиции во опрема, за