britanija

Свет

Велика Британија ќе потроши 700 милиони фунти за обезбедување на границите по Брегзит

А1он
Велика Британија до крајот на годината планира да потроши 705 милиони фунти за создавање погранични контроли по Брекзит, соопшти владата. Владата ќе инвестира во нова
Свет

Британски виролог тврди дека капките кои содржат коронавирус се заразни еден час

А1он
Британскиот виролог Венди Баркли изјави дека лабораториските испитувања покажуваат оти капките кои содржат коронавирус во воздухот можат да останат заразни еден час. Затоа е значајно
Свет

Британската Влада до 2025 година ќе ја отстрани опремата на Хуавеј

А1он
Се очекува британската Влада до 2025 година да ја отстрани опремата на кинеската компанија Хуавеј од националната 5Г телекомуникациска мрежа, објави лондонскиот весник „Телеграф“. Весникот
Свет

Џонсон: Ја преземам целата одговорност за владиниот одговор на Ковид-19

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека ја презема целосната одговорност за владиниот одговор на пандемијата со новиот коронавирус и негираше дека се обидел да
Економија

Издавачот на Дејли Мирор и Дејли Експрес ќе укине 550 работни места

А1он
Издавачот на британските весници Деји Мирор и Дејли Експрес, Рич (Reach), планира да укине околу 550 работни места, бидејќи поради епидемијата на коронавирусот повеќе читатели
Свет

Во Англија заразени повеќе медицински работници отколку штитеници во домови за стари луѓе

А1он
Се проценува дека 10 проценти од сите заразени со Ковид-19 во Англија, регистрирани меѓу 26 април и 7 јуни, биле или здравствени работници или социјални
Свет

Британскиот конзорциум престанува со производство по испорака на 13.000 респиратори

А1он
Британскиот конзорциум кој со основа група на воздухопловни, автомобилски и инженерски компании, со цел производство на респиратори за здравствената служба на земјата, соопшти дека завршува
Свет

Анкета: Околу една третина од Британците не би се вакцинирале против Ковид-19

А1он
Околу една третина од Британците не би се вакцинирале против Ковид-19 или не се сигурни дека би го сториле тоа, покажуваат резултатите од новото истражување.
Свет

Британски научници: Не излегувајте од дома без маски

А1он
Секој треба да носи прекривка за лице кога ќе излезе од дома со цел спречување на ширење на коронавирусот, изјави претседателот на националната академија на
Свет

Велика Британија очекува Кина да се придржува кон меѓународното право

А1он
Велика Британија очекува дека Кина ќе се придржува кон меѓународното право, изјави денеска портпарол на британскиот премиер Борис Џонсон на прашањето што ќе преземе Лондон