britanija

Свет

Британија преминува во следната фаза на олеснување на мерките

А1он
Велика Британија од 12 април ќе премине на следната фаза од својот план за ублажување на ограничувањата во борбата против коронавирусот, потврди премиерот Борис Џонсон.
Свет

Во Велика Британија најмалку смртни случаи од Ковид-19 од средината на септември

А1он
Во последните 24 часа во Велика Британија се регистрирани најмал број на смртни случаи од Ковид-19 од средината на септември, покажуваат официјалните податоци. Во изминатото
Свет

Џонсон: Во Велика Британија ревакцинирани пет милиони лица

А1он
Британскиот премиер, Борис Џонсон, денеска соопшти дека земјата извршила ревакцинација на вкупно пет милиони лица. „Постигнавме уште една пресвртница во програмата за вакцинирање, со над
Свет

Британскиот министер за Северна Ирска повика на смирување на ситуацијата во Белфаст по лојалистичките немири

А1он
Британскиот министер за Северна Ирска, Брендон Луис, денеска апелираше на смирување на ситуацијата по немирите во лојалистичкиот дел на Белфаст. Луис немирите ги оцени за
Свет

Седум смртни случаи од згрутчување на крвта по вакцинирањето на 18 милиони Британци со „АстраЗенека“

А1он
Откако 18 милиони лица во Велика Британија се вакцинираа со „АстраЗенека“ британските регулатори тврдат дека седум лица починале од згрутчување на крвта по вакцинирањето, но
Свет

Квартенг: Британија е за масовна вакцинација пред да го даде вишокот вакцини на други земји

А1он
Велика Британија ќе се фокусира на вакцинирање на сите возрасни граѓани пред да го даде вишокот вакцини на други земји, како што е соседна Ирска,
Свет

Не знаеме колку вакцините ќе штитат од новите бранови на пандемијата, вели Џонсон

А1он
И покрај евидентниот успех во вакцинацијата, Велика Британија се уште не знае колку ќе биде силна нејзината одбрана од следните бранови на пандемијата на коронавирусот,
Свет

Лондон вчера немал смртен случај од Ковид-19, првпат во последните шест месеци

А1он
Нема пријавено смртни случаи во Лондон поради Ковид-19, првпат по шест месеци, според официјалните податоци, пренесе Би – би – си. Бројките на јавното здравство
Свет

Џонсон повика на претпазливост поради зголемениот број на заразени во Европа и заканата од нови мутации на Ковид-19

А1он
Строгите мерки за затворање во Велика Британија беа укинати во понеделникот и на жителите сега им е дозволено да се состанат во шестчлени групи за