nezavisnost

Свет

Шкотска пак ќе гласа за независност, предложен закон за нов референдум

А1он
Владата на Шкотска објави предлог-закон за одржување на втор референдум за независност. Владејачката партија бара да се одржи втор референдум по завршувањето на пандемијата, но
Свет

Британските лабуристи поддржуваат нов референдум за независност на Шкотска

А1он
Лабуристичката партија треба да и дозволи на Шкотска нов референдум за независност, доколку за такво нешто се изјасни шкотскиот Парламент, изјави вториот човек на најсилната
Регион

Косово одбележува 11 години независност

А1он
Косовската Влада претпладнево одржа свечена седница, со што започна официјалното одбележување на 11-годишнината од независноста на Република Косово, најмладата држава во Европа, која ја имаат
Свет

Цариградскиот патријарх со одлука за признавање на Украинската црква

Кристијан Ландов
Цариградската патријаршија се согласи да ја признае независноста на Украинската православна црква. Ваквиот потег веднаш го поздрави украинскиот претседател Петро Порошенко, но постои ризик тој
Македонија

Џафери: Пред 27 години во Собранието поставени стратешките цели на Македонија – евроатлантските интеграции

А1он
Пред дваесет и седум години, токму овде во Собранието беа поставени и стратешките цели на Република Македонија, а тоа се евроатланските интеграции. Тоа е стратешка
Македонија

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

А1он
По повод 8-ми септември – Денот на независноста, денеска во 18 часот во касарната „Илинден“ во Скопје, ќе се изврши почесна артилериска стрелба. Почесната стрелба
Македонија

Прослава на отворено пред Владата за Денот на независноста

А1он
Денот на независноста, 8 Септември, ќе биде одбележан во дворот на Владата, под отворено небо. Како што соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, предвидена е
Македонија

Македонија слави 26 години самостојност

А1он
Република Македонија денеска одбележува 26 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство, над 95