praznici

Македонија

Петок 5 јуни пред Духовден неработен за граѓаните од православна вероисповед

А1он
Петок пред Духовден, 5 јуни е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од
Македонија

УКИМ го одбележа Денот на Кирил и Методиј без молебен, свечена академија и прмовирање почесни титули

А1он
Наместо традиционално, со богата програма, настани и учесници, УКИМ денеска поинаку го одбележа „24 Мај“ – Денот на светите Кирил и Методиј, патрониот ден и
Македонија

ВИДЕО: Владина делегација положи цвеќе пред споменикот на Св. Кирил и Методиј на УКИМ

А1он
Премиерот Оливер Спасовски, министерот за образование и наука Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, во име на Владата на
Македонија

В сабота Национален ден на Власите, неработен ден за припадниците на влашката заедница

А1он
В сабота, на 23 мај е Национален ден на Власите и е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во земјава согласно Законот за
Македонија

25 мај е неработен ден за сите граѓани поради празниците „Св. Кирил и Методиј“ и Рамазан Бајрам

А1он
Понеделник, 25 мај е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Министерството информира дека согласно со
Македонија

Петок неработен за граѓаните од православна вероисповед, понеделник за сите

А1он
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 17 април, Велики
Македонија

Свети Сава (понеделник) неработен ден за граѓаните од српската заедница

А1он
Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, 27 јануари (понеделник), Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на
Македонија

Бадник, 6 јануари, неработен за граѓаните од православна вероисповед

А1он
Понеделник 6 јануари – Бадник, ден пред Божик, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството