praznici

Македонија

Денот на Албанската азбука неработен за граѓаните припадници на албанската заедница

А1он
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на РМ, 22 ноември 2020 година – недела, Денот на Албанската азбука,
Македонија

ВИДЕО: Со положување цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев одбележан 23 Октомври

А1он
Делегации на Собранието, на Владата и на кабинетот на претседателот на државата денеска положија цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје,
Македонија

Денот на македонската револуционерна борба се одбележува под посебни услови поради пандемијата

А1он
Во земјава денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, кој е прогласен за државен празник и неработен ден за сите граѓани.
Македонија

Понеделник 12 октомври неработен ден за сите граѓани

А1он
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 11 октомври 2020 година, недела, Денот на народното востание,
Македонија

Прославата на Денот на независноста на отворено и со мерки за заштита

А1он
Владата задутре од 10 часот на отворено ќе ја организира централната прослава по повод 29 години од прогласувањето на независноста и самостојноста на државата, на
Македонија

МТСП: Голема Богородица (петок), неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

А1он
Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 28 август (петок), Успение
Македонија

Здравствени установи кои ќе работат за празничниот викенд

А1он
За време на претстојниот празничен викенд, сите граѓани кои ќе имаат потреба од здравствена услуга може да се обратат во најблискиот здравствен дом, каде е
Uncategorized

Верниците од исламска вероисповед го слават Курбан бајрам

А1он
Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која