praznici

Македонија

Духовден, ден за симболична средба со починатите

А1он
Духовден е државен празник во Македонија. Овој христијански празник е посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата. Педесетницата се нарекува
Македонија

Македонска делегација во Рим и Ватикан

А1он
Премиерот Никола Груевски, кој ја предводи македонската државно-црковна делегација во Италија, денеска во Ватикан беше примен од поглаварот на Римокатоличката црква Бенедикт Шеснаесети, во рамките
Македонија

Одбележување на Денот на сесловенската писменост

А1он
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во очи празникот, го одбележува Денот на сесловенската писменост. Во Универзитетскиот комплекс ќе се одржи молебен со кој ќе чиноначалствува