Вториот ден на Велигден, 10 април, неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Од:

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 10 април 2023 година, понеделник, вториот ден на Велигден, е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Северна Македонија.

– Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од католичка вероисповед им го честита празникот, додаваат од МТСП.

Би можело да ве интересира

Осум продолжени викенди за сите граѓани во 2024

Влада: Мерката за замрзнати цени продолжена до 31 јануари поради празниците

Орце Костов

Петок пред Духовден неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Ана Ололовска

Денот на сесловенските просветители неработен за сите граѓани на Македонија

Ана Ололовска

Националниот ден на Власите, 23 мај – неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница

Ана Ололовска

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен за сите граѓани на Македонија

Ана Ололовска