garantirana cena

Економија

Нема веќе гарантирани цени, државата уште не го донела законот за контрола на трговците

Орце Костов
Мерката за гарантирана цена на лебот, млекото, јогуртот, тестенините, дел од месните производи, како и на безалкохолните пијалаци и пивото од утре нема да важи.
Економија

Гарантирани цена уште два дена, мерката нема да продолжи

А1он
Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши,
Македонија

Влада: Мерката за замрзнати цени продолжена до 31 јануари поради празниците

Орце Костов
Владата донесе Одлука за изменување на Одлуката за посебни услови за трговија на одделни стоки, определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на
Економија

По „гарантирани цени“ ќе се пазари и за Нова година, акции ќе може да прават и производителите

Орце Костов
Министерството за економија ја укина одлуката во делот на акциите на одредени производи и отсега и производителите и дистрибутерите ќе можат да прават акции и
Економија

Бектеши: Непочитувањето на „гарантирана цена„ се случува во најголемите ланци супермаркети

Орце Костов
Министерот за економија, Крешник Бектеши истакна дека повеќе од десетина маркети низ државата се затворени поради непочитување на мерките на Владата за „гарантирана цена“ на
Економија

Пивата, соковите и минералната вода од утре со гарантирана пониска цена

Орце Костов
На листата производи со гарантирана цена ќе влезат безалкохолните пијалоци, негазираните и газираните, минералната вода и пивото, одлучи денеска Владата. Донесена е нова одлука и