dzaferi

Македонија

(ВИДЕО) Џафери побара пратениците да останат во салата и да не се групираат, тие не го послушаа

Кристијан Ландов
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери, за време на конститутивната седница, побара од пратениците за време на паузата да останат на своите места и
Македонија

Џафери презентираше што сработел како претседател на Собранието

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го промовираше Мандатниот извештај за неговто работење од мај 2017 до февруари 2020 година. На промоцијата беа присутни потпретседателите на
Македонија

Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот, велат од кабинетот на Џафери

А1он
Од кабинетот на претседателот на Собранието велат дека “Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот и оти при образложувањето како
Македонија

Дијалог Жан Моне: Усогласени 90 отсто од прашањата, Деловникот ќе го носи следниот собраниски состав

А1он
На третиот дијалог во рамки на Жан Моне процесот во Собранието, пратениците ги приближиле ставовите и се согласиле за одредени аспекти за реформите на Деловникот,
Македонија

Џафери во Брисел се сретна со европратениците Фајон и Билчик

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, пред почетокот на Самитот на претседателите на парламентите на земјите од Западен Балкан и на Европскиот
Македонија

Џафери: Нема прaвен основ за нарко-тест на пратениците

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, информира дека ја добил и ја разгледал иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата
Македонија

Се сретнаа Џафери и високиот комесар за малцински прашања на ОБСЕ

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари средба со високиот комесар за малцински прашања на ОБСЕ Ламберто Заниер, кој престојува во посета на нашата држава.
Македонија

Џафери: Интензивирање на соработката на земјите од Јадранско-јонската иницијатива преку парламентите

Anela Petrova
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска во Будва се обрати на 16. Конференција на претседатели на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива. Џафери,
Македонија

Средба на претседателот на Собранието Џафери со албанската министерка за одбрана Џачка

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со министерката за одбрана на Република Албанија, Олта Џачка, на која заеднички било
Видео Македонија

ВИДЕО: Џафери ја води седницата на албански, за ВМРО-ДПМНЕ тоа е противправно

А1он
Седницата на која на деневен ред се пратенички прашања, собраникиот спикер Талат Џафери ја отвори на албански јазик. На ова реагираа од ВМРО-ДПМНЕ, од каде