dzaferi

Македонија

Џафери пред уставните судии: За Законот за ЈО во целост се почитуваа одредбите од Деловникот

А1он
Во Уставниот суд денеска се одржа подготвителна седница по иницијативите за оценување на уставноста на Указот за прогласување на Законот за јавното обвинителство и Законот
Македонија

Шидер: Застојот во евроинтеграциите поради проблемот со Бугарија е во спротивност со европскиот дух

А1он
Европратеникот Андреас Шидер денеска на средбата со претседателот на Собранието Талат Џафери, во врска со застојот во евроинтеграцискиот процес поради проблемот со Бугарија, рече дека
Македонија

Џафери: 27 закони се блокирани од опозицијата, нема да дозволам ВМРО-ДПМНЕ да прави пратенички групи

Габриела Димковиќ-Мишевска
Собранискиот спикер Талат Џафери на денешниот брифинг, посочувајќи го проблемот со кворумот и опструкциите од опозицијата чии пратеници ја напуштаат салата кога треба да се
Македонија

Нов обид за деблоката на Собранието, Џафери закажа седница за утре

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери за утре закажа прдолжување на 32-та седница, а по неа ќе треба да продолжи 36-те седница на чиј дневен ред
Македонија

Муцунски: Ќе гласаме за мерките од петтиот пакет, нудиме неколку термини за седницата

А1он
Сакам примарно да ја информирам јавноста дека Претседателот на Собранието и мнозинството по секоја цена синоќа не дозволуваа да се оддржи седница за петтиот пакет
Македонија

Џафери свика состанок на претседателството на Собранието

А1он
Во Собранието денеска претпладне на иницијатива на претседателот Талат Џафери ќе заседава парламентарното претседателство кое треба да разговара како ќе продолжи со работа законодавниот дом,
Македонија

Заврши координацијата кај Џафери, вечерва нема седница за одложување на пописот

А1он
Нема услови денеска да се одржи седница на Собранието за одложување на пописот. Ова е епилогот од попладневната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери,
Македонија

Се сретнаа Заев и Џафери, разговараа за процедуралното функционирање на Собранието

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери оствари средба со премиерот Зоран Заев, кратко пред почетокот на Пленарната седница за пратенички прашања, со
Македонија

Пендаровски, Заев и Џафери на прием кај поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери на покана на поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, присуствуваше на приемот, што се приредува редовно
Македонија

Претседателот на Собранието испрати сочувство до семејството на Љубисав Иванов

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери упати телеграма со сочувство по повод смртта на Љубисав Иванов – Ѕинго, повеќегодишен пратеник и претседател на Социјалистичката партија на