Џафери нема да го слави Илинден во Крушево поради приватни обврски, иако Пендаровски го очекува

Од:

Претседателот на Собранието, Талат Џафери нема да оди да го чествува Илинден на Мечкин Камен на 2 Август, вели за „А1он“, иако шефот на државата Стево Пендаровски изјави дека го очекува да присуствува на манифестацијата.

Џафери вели дека има други обврски, а наместо него, претставник на Собранието ќе биде потпретседателот на Собранието, Фадил Зендели.

„Планирам да биде Фаил Зендели. Јас имам други обврски во Скопје. Нема да успеам да стигнам, имам некои приватни обврски во текот на денот“, вели Џафери за „А1он“.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за првпат ќе го чествува Илинден на 2 Август на Мечкин Камен. Според Пендаровски, тој и премиерот Зоран Заев го потврдиле присуството. Пендаровски рече дека на прославата во Крушево го очекува и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Пендаровски се сретна со неформалната група македонски професионалци што живеат во САД

Пендаровски во Њујорк се сретна со претставници на Американско-еврејскиот комитет

Средба Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес за стабилноста и просперитетот на регионот и на Европа во целина

Ана Ололовска

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 76. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски на виртуелниот Глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и поставување на подобри основи како подготовка за следната

А1он

Пендаровски во Њујорк се сретна со Бејли