kovacevski

Економија

Ковачевски: Растат инвестициите во обновливи извори, новата фотоволтаична централа „ФЕЦ Новаци“ најголема на Балканот

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, денеска се обрати на свеченото отворање на приватна фотоволтаична електроцентрала во земјава – „ФЕЦ Новаци“ која моментално е и најголема на Балканот.
Македонија

Ковачевски за штрајкот на обвинителите: Вработените во јавните обвинителства не се во надлежност на Владата, но таа ќе стори се што може

А1он
Вработените во јавните обвинителства се дел од правосудната фела, и делот на управување не е во надлежност на Владата. Но, во рамки на она што
Економија

Пивата, соковите и минералната вода од утре со гарантирана пониска цена

Орце Костов
На листата производи со гарантирана цена ќе влезат безалкохолните пијалоци, негазираните и газираните, минералната вода и пивото, одлучи денеска Владата. Донесена е нова одлука и
Македонија

Законот за амнестија за помали кривични дела се очекува утре да се најде на седница на Влада, најави Ковачевски

А1он
Законот за амнестија кој е во владина процедура се однесува за одредена категорија затвореници и осуденици, кои веќе се на издржување казни и не се
Македонија

Ковачевски: Зад инцидентот на Косово е нечија агенда со цел на регионот повторно да се гледа како на подрачје на судири меѓу соседите

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска ги осуди вчерашните случувања во Косово и повтори дека нема опасност по безбедносната состојба во земјава. – Во земјава не постои
Македонија

Ковачевски – Штајнер: Поддршка од ОН за Северна Македонија како регионален центар на зелена енергија

А1он
Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во Њујорк се сретна со Ахим Штајнер, администратор на Програмата за развој
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се
Македонија

Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се
Македонија

Ковачевски: Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација

А1он
Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација според европските пракси и регулативи. Денеска пред нас и граѓаните има готов документ за реформа на јавната администрација
Македонија

„Илинденка“, првото летало на македонската авијација, изложено во Стенковец

А1он
Првото летало на македонската авијација – „Илинденка“ е изложено денеска на спортскиот аеродром Стенковец, каде се одржува свеченост со голем аеромитинг по повод 100 години