kovacevski

Економија

Ковачевски: Расте цената на тутунот, откупот стартува со над 30% повисока цена

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачески, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во Прилеп имаа средба со
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: 2023 година е година за економска пресвртница, на нова надеж

А1он
Нема недостижна цел, 2023 година е година за економска пресвртница, на нова надеж, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на вечерашната трибина Силно и одлучно
Економија

Koвачевски: Кризата е можност за енергетска трансформација, Северна Македонија може да е хаб на зелена енергија

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денска одговарајќи на пратеничко прашање посочи дека државата има план и стратегија за обезбедување енергетска стабилност,
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски револтиран од општините кои се пријавиле за поевтина струја: Овие мерки не се за некој да си седи по канцеларии и да си вари кафиња

Маја Илиевска-Пачемска
Револтиран што за субвенционирана струја општините ги пријавувале и општинските згради, премиерот Димитар Ковачевски денеска објасни дека владините мерки за помош не се за некој
Македонија

Ковачевски-Катлер: Навремената размена на информации и соработката помеѓу членките на НАТО е важна за безбедноста на Северна Македонија и целиот регион

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со помошникот-генерален секретар на НАТО за разузнавање и безбедност, Дејвид Катлер. На состанокот
Македонија

Ковачевски-Шулц: Обединетоста околу социјалдемократската платформа е влог во просперитетна иднина на земјата и регионот

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска се сретна со Мартин Шулц, претседател на фондацијата „Фридрих Еберт“ и поранешен претседател на Европскиот
Македонија

Покрај за Универзална, Ковачевски ќе ѝ ги одземе ингеренциите на Арсовска и за уште неколку клучни проекти

Маја Илиевска-Пачемска
Владин тим работи на изнаоѓање решенија за преземање на дел од капиталните проекти на Град Скопје кои градоначалничката Данела Арсовска не ги реализира. Премиерот Димитар
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Нова инвестиција од 20 милиони евра на турската компанија „Текнопанел“

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на настан по повод новата инвестиција на турската компанија „Текнопанел“ во ТИРЗ Скопје 1. Станува збор за високотехнолошката компанија која
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Најголемата поддршка за бугарските клубови во земјава пристигна од Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ кои се континутет на Вначо Михајлов

А1он
Најголема поддршка на бугарските клубови во Македонија стигна од претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, којшто кажа дека е континуитет на Ванчо Михајлов, рече
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Да се обединиме за да продолжиме по европскиот пат

А1он
Претседателот на СДСМ вечерва од Струмица го презентираше концептот европска Македонија која е економски силна, стабилна држава, полноправна членка на Европската унија. Тој во своето