(ВИДЕО) Ковачевски: Најлесно е да се гласа против, само со глас За може да одиме напред кон просперитет

Од:

Само доколку во среда, на 8-ми мај, гласаме ЗА, може да одиме напред и да изградиме подобра држава за нашите деца, држава во која тие ќе сакаат да живеат, истакна претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на вечерашниот митинг во Кочани.

Им порача на граѓаните дека најлесно е да се гласа против власта, но потенцираше дека овие избори се клучни за иднината на државата и нејзините евроинтеграции, и затоа дојдено е време кога треба да се гласа ЗА.

„Гласот ПРОТИВ за некого можеби значи „казна“, но верувајте, во исто време ги казнувате и сопствените деца. Гласањето ПРОТИВ како еден вид краткорочна казна со себе носи опасност да има долгорочни последици за државата. И тоа не смееме да го заборавиме. Затоа, од тука, од Кочани, подаваме рака на сите прогресивни и демократски сили, на 8-ми мај заеднички да дадеме поддршка на идејата за европска Македонија“, рече Ковачевски.

Тој истакна дека СДСМ е современа, прогресивна партија и единствена политичка сила која вистински може да ја однесе Македонија во Европската Унија и да изгради држава со европски стандарди и вредности.

„Мора да има конечна и одлучна борба против злоупотребите, неправдите и системската корупција од која не можеме да кренеме глава повеќе од 30 години. Од тоа нема да отстапиме. Ќе воведеме ред, еднаквост и правда за секој подеднакво, без разлика дали е премиер, министер, пратеник, директор или обичен граѓанин. Или ќе го направиме тоа или нема да нè биде.“

Лидерот на СДСМ ги повика граѓаните на 8-ми мај да гласаат ЗА претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски и ЗА кандидатските листи на СДСМ и Коалицијата за европска иднина.

Би можело да ве интересира

Филипче: Потребна е промена на организациската поставеност за поголемо вклучување на членовите

Предраг Петровиќ

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on

Првична поекција на изборните резултати за Европскиот парламент: Либералите и Зелените во минус

A1on