kovacevski

Македонија

Ковачевски: Успешна лидерска средба значи дека сите партии ќе седнат на маса и нема да постои уценување

А1он
Успешна лидерска средба значи дека политичките партии ќе седнат на маса и нема да постои уценување од една политичка партија кон друга, смета премиерот Димитар
Македонија

Ковачевски: Недоаѓањето на некои министри е порака за неоправданоста на руската агресија

Орце Костов
„Ова е една исклучително значајна конференција која се одржува во Скопје. Ако ОБСЕ пред 30 години и помогна на Македонија, денес Македонија му помогна на
Македонија

Ковачевски – О’Брајан: Македонија е пред клучен момент да ги осигура европските перспективи, да продолжи со следниот чекор кон ЕУ

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан.
Македонија

Ковачевски: Утре ќе биде испратена покана за лидерска средба

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски најави дека утре ќе биде испратена покана за лидерска средба до сите претседатели на парламентарните политички партии, како и до претседателот на
Македонија

Ковачевски-Борел: Поддршката на ЕУ за Македонија продолжува и на политички и на економски план до полноправно членство

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски го пречека потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на Европска Унија за надворешни работи и
Македонија

Премиерот Ковачевски го пречека државниот секретар на САД, Блинкен

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски попладнево го пречека американскиот државен секретар Ентони Блинкен кој во Скопје допшатува по повод учеството на 30. Министерски совет на Организацијата за
Македонија

Ковачевски за Самитот на ОБСЕ: Ова е одлична можност за промоција на државата

А1он
Ова е одлична можност за промоција на државата, за понатамошно политичко етаблирање на држава којашто е независна 32 години, како што е нашата, значи млада
Македонија

Ковачевски потврди дека на лидерска средба во Собранието ќе се официјализира датумот за избори

А1он
Во Собранието ќе се одржи лидерската средба на која треба да се разговара за датумот за одржување на претседателските и парламентарните избори 2024 година и
Македонија

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа прес-конференција на која што го презентираше деветтиот пакет антикризни мерки, кој е во вредност