(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ мора да биде силна во Собранието, преголема моќ кај ДПМНЕ ќе значи и крај на нашите ЕУ перспективи

Од:

На вечерашниот митинг во Кочани, претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз, Димитар Ковачевски, порача дека СДСМ мора да биде силна во собранието, со добри пратеници, затоа што во спротивно, доколку ВМРО-ДПМНЕ добие преголема институционална моќ, тоа ќе значи крај на нашите ЕУ перспективи.

„Ги знаеме какви се. Тие ќе ја одложуваат евроинтеграцијата во недоглед. ВМРО немаат ниту план, ниту издржана програма, ниту пак се доследни во остварувањето на стратешките цели на државата. Така правеше и Груевски, а тие само ќе продолжат кај што застана тој. Немајте дилема дека ништо во оваа земја нема да се помести ни милиметар напред со ВМРО. Ги знаеме дека се добри глумци. Ќе глумат дека работат, а во реалноста нема ништо да се смени. Го гледавме тоа со Груевски 11 години, знаеме како изгледа. Последно нешто што сакаме е лоша и евтина реприза на неговото владеење“, вели Ковачевски.

Тој посочува дека големата излезност на 8-ми мај и поддршката за СДСМ и коалицијата е од исклучителна важност, заоа што нема друг начин да се спречи режимот на ВМРО-ДПМНЕ повторно да се врати на власт.

Ковачевски додава и дека СДСМ е единствената поличка партија која никогаш нема да се откаже од инклузивноста, како главна карактеристика на партијата која придонесва за градењето на мултиетничкиот карактер на државата како предност и адут, а не камен на сопнување.

„Но, деновиве, за жал, се изнаслушавме опасни наративи кои може лесно да го разгорат огнот на меѓуетничката нетрпеливост. Лидерите на ВМРО и на ДУИ, но и претседателскиот кандидат Давкова се однесуваат во најмала рака неодговорно и кон државата и кон граѓаните. Таа нивна неодговорност, ако не направиме нешто за да ја спречиме, еден ден сите заедно ќе ја платиме, на еден или на друг начин. Користам прилика да им порачам и на Мицкоски и на Ахмети и на Давкова – граѓаните се свесни за вредноста на мирот и стабилноста што ги гради СДСМ. Граѓаните знаат дека на сите нѝ треба европска иднина, а не враќање 20 години во закопаното минато. Престанете со препукувањата, со скандирањата и заканите. Тие никому не му носат добро. Имаме морална должност кон вас, кон себе си, кон нашите деца и идни генерации, да се ‘препукуваме’ со идеи и проекти, не со закани и заплашувања. Нашите гласачи очекуваат издржани решенија и активности, не скандирања, навреди и недостоинствен однос“, им порача Ковачевски на своите политички ривали.

Ковачевски посочува и дека СДСМ, но и граѓаните, нема да им дозволат да си играат со европската иднина на нашите деца, и ги повика гласачите убаво да размислат кој заслужува да ја води државата во европската иднина.

Би можело да ве интересира

Филипче: Потребна е промена на организациската поставеност за поголемо вклучување на членовите

Предраг Петровиќ

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on

Првична поекција на изборните резултати за Европскиот парламент: Либералите и Зелените во минус

A1on