mediumi

Македонија

ЗНМ: Истрагата на ОЈО за изборното рекламирање не треба да се сведе на три фирми

А1он
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) смета дека истрагата во однос на платеното политичко рекламирање треба да е транспарентна, ефективна и со неселективен пристап. Основното
Македонија

Маричиќ се сретна со нападнатата новинарка Смилевска, најави посилна законска заштита за „седмата сила“

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест против поскапувањето на струјата,
Македонија

Советот на амбасадори го осудува инцидентот врз екипата на ТВ Ал Џезаира

А1он
Советот на амбасадори во денешното соопштение до медиумите го осудува инцидентот врз екипата на ТВ Ал Џезаира, предизвикан пред неколку денови на еден од протестните
Македонија

МВР: Напаѓачот на новинарската екипа на Ал Џазира приведен, ќе следува соодветен поднесок

А1он
На протестот, што синоќа го одржа опозициската ВМРО-ДПМНЕ, од страна на непознато лице, новинарката Милка Смилевска и снимателот Јорде Ангеловиќ од медиумот Ал Џaзира биле
Македонија

СЕММ го осудува нападот кон новинарската екипа на Ал Џезеира

А1он
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува нападот кон новинарската екипа на Ал Џезеира на протестот во Скопје, организиран од политичката партија
Македонија

АВМУ: Осуда за нападот на новинарската екипа на Ал Џазира

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовиозуелни медиумски услуги (АВМУ) го осуди нападот на новинарската екипа на Ал Џазира на вчерашниот протест во Скопје. Ваквите појави, потсетува
Македонија

ВИДЕО: Нападната новинарската екипа на „Ал Џaзира“ за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Кристијан Ландов
Новинарската екипа на „Ал Џaзира“ е нападната за време на протестот против поскапувањето на струјата, кој го организираше ВМРО-ДПМНЕ. Новинарката Милка Смилеска, која го следела
Свет

САД: Кина се плаши од независни медиуми, дополнително ќе се ограничува пристапот на странски новинари

А1он
САД денеска ја обвини Кина дека „се плаши“ од независни медиуми, откако Пекинг информираше дека дополнително ќе го ограничи пристапот на странски новинари. „Предложените мерки
Македонија

ССНМ: Медиумските работници со ниски плати и на удар од короната, газдите незаинтересирани да зборуваат за работничките права

А1он
Новинарите и медиумските работници имаат плата далеку под државниот просек и дополнително, во услови на корона криза, се загрижени поради неизвесноста од задржување на работното