reporteri bez granici

Свет

Белоруските новинари се во катастрофална ситуација, предупредуваат Репортери без граници

А1он
Новинарите во Белорусија се соочени со „катастрофална ситуација“, изјави денеска во Вилнус генералниот секретар на организацијата Репортери без граници (РСФ), Кристоф Делоар. Тој по средбата
Македонија

„Репортери без граници“: Македонија две места погоре на листата, критики за државните реклами во медиумите

А1он
Две места повисоко, но критиките остануваат. Од 92-ро, Северна Македонија се најде на 90-то место на индексот на Репортери без граници (РБГ). Изминатата 2020 е
Македонија

Репортери без граници: Културата на неказнивост продолжува во С.Македонија

А1он
Последниот извештај на Репортери без граници за сите земји во светот е објавен денеска, Северна Македонија бележи подобрување од две места во глобалниот индекс, но
Свет

Репортери без граници поднесе тужба против саудискиот принц поради убиството на Кашоги

А1он
Организацијата Репортери без граници поднесе тужба во германското Јавно обвинителство против саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и други високи владини претставници за убиството на новинарот
Македонија

„Репортери без граници“ бараат истрага за навредите на Апасиев кон новинарките од „А1он“

Искра Манојлоска
Откако поставија прашање за финансирањето на политичката партија, новинарките Габриела Димковиќ – Мишевска и Мери Јордановска од медиумот „А1он“, беа предмет на навреди и закани
Свет

Репортери без граници бараат од Бајден да ја заштити слободата на печатот и безбедноста на новинарите во САД

А1он
Невладината организација за заштита на слободата на печатот Репортери без граници (РСФ) по соопштувањето дека претседателските избори во САД ги доби Џон Бајден, испрати повик
Свет

Репортери без граници бара од ОН специјален претставник за безбедноста на новинарите

А1он
Репортери без граници (РСФ) го повтори своето барање испратено до Генералниот секретар на Обединетите нации да создаде функција за специјален претставник за безбедноста на новинарите,
Регион

„Репортери без граници“ бара од Ѓукановиќ да не го потпишува новиот црногорски закон за медиуми

А1он
Mеѓународната новинарска организација „Репортери без граници“ смета дека стапувањето во сила на новиот Закон за медиумиќе во Црна Гора ќе биде уште еден удар врз