lavrov

Регион

Шефот на црногорската дипломатија: Лавров можеше да отпатува во Белград со воз, тие не се забранети

А1он
Шефот на црногорската дипломатија Ранко Кривокапиќ денеска изјави дека со забраната за прелетување на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Црна Гора
Македонија

Стејт департмент: Суверени одлуки на Црна Гора, С. Македонија и Бугарија

А1он
Во врска со одлуката на Црна Гора, Бугарија и Северна Македонија да не го дозволат прелетот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за
Свет

Голема е веројатноста Русија да ги затвори македонската, бугарската и црногорската амбасада во Москва

А1он
Следеа остри реакции од Москва откако Македонија, Црна Гора и Бугарија го забранија летот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот дипломат Сергеј
Македонија

Ковачевски за летот на Лавров: Забраната за прелет на руски авиони останува, овој лет нема друг третман

Маја Илиевска-Пачемска
Забранетиот лет на авионот со кој шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров требаше денес да пристигне во дводневна посета на Белград нема поинаков третман од
Свет

Лавров: ЕУ и НАТО сакаат да го претворат Балканот во проект наречен „Затворен Балкан“

А1он
Шефот на руската дипломатија, кој денеска требаше да престојува во дводневна посета на Белград, што беше спречено со тоа што Бугарија, Северна Македонија и Црна
Регион

Закани од Москва за Македонија, Бугарија, Романија и за Црна Гора

А1он
Додека ЕУ и НАТО ја поздравија одлуката на трите членки да го забранат летот на Сергеј Лавров за Белград, реакциите во Москва се поинакви. Директорот
Регион

Рускиот амбасадор во Белград му ги соопштил на Вучиќ деталите за откажаната посета на Лавров

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се сретнал со амбасадорот на Руската Федерација во Србија, Боцан-Карченко, кој го информирал за причините за откажувањето на посетата на
Македонија

МНР: Го одбивме барањето на руската амбасада за користење на воздушниот простор за лет до Белград

А1он
Министерството за надворешни работи го одби барањето на руската амбасада за специјално одобрение за користење на воздушниот простор за лет до Белград, информираат од оваа