G-20

Свет

Министрите од Г-20 не успеаја да се договорат за поамбициозни климатски цели

А1он
Министрите од Г-20 одговорни за климата, енергетиката и животната средина на состанокот во Неапол не успеаја да се договорат за поамбициозни цели во спроведувањето на
Економија

САД загрижени поради мутациите на коронавирусот кои може да го загрозат закрепнувањето на светската економија

А1он
САД се многу загрижени поради делта мутацијата и новите варијанти на коронавирусот што може да се појават и да го загрозат закрепнувањето на светската економија,
Свет

Министрите за надворешни работи на Г-20 ќе разговараат за стратегијата против пандемијата

А1он
Министрите за надворешни работи на Г-20 денеска во Матера, јужна Италија, ќе разговараат за борбата против пандемијата на коронавирусот, заштитата на климата и помошта за
Економија

Г20: Светската економија покажува знаци на закрепнување

А1он
Се подобрува глобалната економска состојба, но тоа се одвива многу бавно, пред се, поради неизвесноста и големиот јаз меѓу економиите на различните земји, напишаа министрите
Свет

Околу 40 милиони медицинари бараат од Г20 да го стават јавното здравје во центарот на економското опоравување

А1он
Повеќе од 40 милиони лекари, техничари и друг медицински персонал од 90 земји потпишаа апел до групата најбогати земји во светот Г20 да го стават
Свет

Путин: Немаме агресивни намери кон никого

А1он
Русија нема агресивни намери кон кого било, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, по завршувањето на дводневниот самит на Г-20 во јапонскиот град Осака. Руската