svet

Свет

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

А1он
И покрај пандемијата, бројот на луѓе кои бегаат од војни, прогонства и злоупотреби достигна рекордни 82,4 милиони, двојно повеќе од пред десет години, според податоците
Свет

Глобален индекс на мир: Зголемен број судири во светот по избувнувањето на пандемијата

А1он
Нивото на конфликти во светот се зголеми по избувнувањето на пандемијата, се наведува во годишниот Глобален индекс на мир, што денеска беше објавен во Лондон
Свет

Внимавајте што јадете: 420 илјади луѓе годишно во светот умираат од труење со храна

А1он
Околу 600 милиони луѓе низ светот годишно заболуваат од конзумирање на загадена храна, а 420.000 од нив умираат, според СЗО. Овие смртни случаи можат да
Економија

ОН: Цените на храната на глобално ниво зголемени најмногу во последните 10 години

А1он
Глобалните цени на храната се зголемија за 39,7 проценти во мај, што е најголемо месечно зголемување од октомври 2010 година, покажуваат податоците на Обединетите нации.
Свет

Екстремното време е најчеста причина за раселувањето во 2020 година

А1он
Екстремните климатски промени поврзани со временските услови и масовните евакуации за заштита на ранливите категории луѓе го поттикнуваат глобалното зголемување на бројот на семејства принудени
Свет

Деведесет и девет од 100 градови што се најранливи на еколошки опасности се во Азија

А1он
Yahoo news/AFP Од 100 градови во светот најранливи на еколошки опасности, сите освен еден се во Азија, а четири петтини се во Индија или Кина,
Свет

ВИДЕО: Демонстранти ширум светот се судрија со полицијата кршејќи ги анти-ковид мерките

А1он
Демонстранти ширум светот се судрија со полицијата кршејќи ги анти-ковид правилата за да учествуваат во традиционалните протести на 1 Мај. Илјадници луѓе излегоа на улиците
Свет

Три четвртини од новинарките во светот биле жртви на закани и напади преку интернет

А1он
Речиси три четвртини од новинарките во светот велат дека биле жртви на насилство преку Интернет, а овие напади кон секоја петта жена-новинар биле продолжени и