kaliningrad

Свет

Русија: Ако не се вразуми, ќе биде болно за Литванија

А1он
Литванија ќе се соочи со исклучително остар одговор од Москва, доколку не се нормализира транзитот на стока во Калининградската област, изјави Марија Захарова. Портпаролката на
Свет

Секретарот на рускиот Совет за безбедност во посета на Калининград

А1он
Еден од најголемите политички сојузници на рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во Калининград, за да разговара за националната безбедност додека трае спорот на Русија
Свет

Ако ЕУ веднаш не ја реши блокадата на Калининград, тогаш Русија сама ќе ја реши

А1он
Доколку ЕУ не ја поправи ситуацијата со транспортната блокада на Калининград, ќе се откаже од документите за Руската Федерација за членство на Литванија во ЕУ,