velika britanija

Свет

Британскиот суд го блокира референдумското изјаснување за независност на Шкотска

А1он
Врховниот суд на Велика Британија одлучи дека Шкотска нема овластување да донесува закони за одржување нов референдум за независност без согласност на Владата во Лондон.
Свет

Валас: Велика Британија првпат испраќа хеликоптери во Украина, ќе испрати и 10.000 парчиња артилериска муницијa

А1он
Велика Британија испраќа хеликоптери во Украина, изјави министерот за одбрана Бен Валас за првото летало со екипаж што Велика Британија ќе го испрати во Киев
Свет

Велика Британија и Франција потпишаа нов договор со кој треба да се запрат мигрантите да го минуваат Ла Манш

А1он
Велика Британија и Франција денеска потпишаа нов договор во обид да ги запрат мигрантите да го минуваат Ла Манш. Францускиот министер за внатрешни работи Жералд
Свет

Ескалира инвазијата на Албанците на „островот“: Британија „гори“, Еди Рама твитува

А1он
Јужна Англија е под „инвазија“, бидејќи 12.000 од 40.000 мигранти дошле од Албанија, изјави министерката за внатрешни работи Суела Браверман во врска со доаѓањето на
Свет

Велика Британија замрзна руски имот во вредност од над 20 милијарди долари

А1он
Британската влада денеска објави дека замрзнала средства во вредност од повеќе од 18 милијарди фунти (20,5 милијарди долари) што ги поседуваат руски олигарси, други поединци
Свет

(ВИДЕО)„Сунак, трепни двапати ако те киднапираа“: Јавноста го исмева првиот говор на британскиот премиер

А1он
Новиот премиер на Велика Британија Риши Сунак го одржа својот прв говор по преземањето на „црвено-жешката“ функција прв човек на државата како и претседател на
Свет

Риши Сунак официјално стана првиот индиски премиер на Велика Британија

А1он
Риши Сунак, кој вчера беше избран за лидер на ториевците, денеска и официјално беше назначен за премиер на Велика Британија. Сунак денеска одржа средба со
Свет

Студија: Сексуалната злоупотреба врз деца во Британија е епидемија

А1он
Сексуалното насилство врз деца во Британија е епидемија што погодува милиони жртви, а грозоморните и ужасни дејствија се кријат со децении, бидејќи институциите и политичарите
Свет

Велика Британија се подготвува за рестрикции: Можни прекини на струја во јануари и февруари

А1он
Британскиот оператор за електрична енергија и гас, National Grid, им порача на домаќинствата да се подготват за можни прекини на електричната енергија во јануари и
Свет

Првото потресување во британската влада: Премиерката разреши министер по помалку од шест недели на функција

А1он
Британскиот министер за финансии Кваси Квартенг е сменет по помалку од шест недели на функцијата, објави денеска Би-Би-Си. Неговото разрешување го прави британскиот канцелар со