velika britanija

Свет

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он
Тајните трговски документи на САД и Велика Британија кои излегоа во јавноста во пресрет на изборите во Британија минатата година, биле украдени од страна на
Свет

Британија го прекинува секојдневното објавување податоци за смртни случаи од Ковид-19

А1он
Властите во Велика Британија соопштија денеска дека привремено ќе го прекинат дневното објавување на најновите податоци за смртни случаи од Ковид-19 во таа земја. Британската
Свет

Негативни 2.800 тестови на туристите од директните летови од Велика Британија за Грција

А1он
Во првите два дена од почетокот на директните летови од Велика Британија за Грција, негативни се сите 2.803 тестови за Ковид-19 направени по случаен избор
Свет

Британија: Тест за антитела на Ковид-19 за 20 минути, прецизен 98,6 отсто

А1он
Британските министри планираат да поделат милиони тестови за антитела на новиот коронавирус откако верзијата на тестот, поддржан од британската Влада, ги помина првите големи анализи.
Свет

ВИДЕО: Британски активисти предупредија: убивањето животни го зголемува ризикот од нова пандемија

Горјан Грнчаровски
Две лица беа уапсени во Лондон, откако ги обоија водите на градските фонтани на плоштадот Трафалгар, за да ја повикаат британската Влада да ги спречи
Свет

Велика Британија го укинува карантинот за патниците од 75 земји

А1он
Британската Влада се откажа од планот за воспоставување воздушни мостови и ќе го укине задолжителниот карантин за патници од 75 земји, јави „Телеграф“. Весникот пишува
Uncategorized Свет

Раб: Велика Британија нема да ги напушти граѓаните на Хонг Конг

А1он
Велика Британија нема да го сврти грбот на обврските што ги презеде во својата поранешна колонија во Хонг Конг, изјави британскиот министер за надворешни работи,
Економија

ВИДЕО: Џонсон преку нова програма ќе ја спасува Британската економија од последиците на коронавирусот

Горјан Грнчаровски
Премиерот на Велика Британија,  Борис Џонсон даде свое ветување дека ќе обезбеди „инфраструктурна револуција“, која може да и помогне на земјата да се спаси од
Свет

Тони Блер предупреди за нова „Студена војна“ во светот

Горјан Грнчаровски
Поранешниот британски премиер, Тони Блер предупреди за појава на нова „Студена војна“ со Кина. Според најновата анкета околу 60 отсто од Британците го обвинуваат Пекинг
Свет

Во Велика Британија се отстрануваат уште три споменици кои се поврзуваат со расизам

А1он
Уште три споменици се отстрануваат во Велика Британија поради загриженост дека се расистички, откако демонстрантите соборија статуа на трговец со робови во Бристол. Статуата на