irska

Свет

Ирска се враќа на највисокото ниво на ограничувања во државата поради ширењето на Ковид-19

А1он
Ирскиот премиер Мајкл Мартин синоќа го потврди враќањето на државата на највисоко ниво на ограничувања во борбата против новиот коронавирус, што ќе трае шест недели.
Свет

Ирска на работ на враќање на карантин поради коронавирусот

А1он
Највисоките ирски здравствени функционери и препорачаа на Владата да воведе втор национален карантин во земјата во траење од четири недели, што за многумина е изненадувачка
Свет

Целата ирска Влада e во изолација откако настинал министерот за здравство

А1он
Целата ирска Влада е во самоизолација, а Парламентот е суспендиран, откако министерот за здравство пријави дека не се чувствува добро. – Сите сесии се одложени
Свет

Мекгинис е нова ирска еврокомесарка за финансиски услуги, Домбровскис ја презема трговијата

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја номинираше Мерид Мекгинис од Ирска за нов еврокомесар за финансиски услуги. -Извршниот потпретседател на Европската комисија,
Свет

Оставка на ирскиот министер Дара Калири-ги прекршил вонредните мерки против коронавирусот

А1он
Ирскиот министер за земјоделство Дара Калири поднесува оставка затоа што присуствувал на јавен собир со повеќе од 80 лица. Со присуството на настанот тој ја
Економија

„Рајанер“ има 95 отсто помали приходи во однос на минатата година

А1он
Нискобиџетниот ирски авиопревозник „Рајанер“ денеска соопшти за својата прва загуба во текот на првиот квартал од оваа фискална година, за која смета дека е „најпредизвикувачка
Свет

Ирска го одложи отоврањето на баровите порад раст на бројот на новозаболени лица

А1он
Република Ирска го одложи отворањето на баровите и ноќни клубоиви за три недели односно до 10 август, бидејќи постои загриженост од пораст на бројот на