irska

Свет

ВИДЕО: Се смири хаосот во Даблин по нападот со нож во кој беа повредени три деца

А1он
Синоќа на улиците во Даблин избувнаа нереди поради напад со нож пред основно училиште во кој беа повредени пет лица, меѓу кои три деца. Петгодишно
Свет

(ВИДЕО) „Јуриш на поклонети пари„: Се расипаа банкоматите во Ирска, луѓето грабаа по 1000 евра

А1он
Банката на Ирска се соочи со криза откако вчера вечерта илјадници нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат големиот компјутерски дефект.
Свет

Паника во Северна Ирска: Полицијата пронашла четири бомби пред посетата на Бајден

А1он
Полицијата во Северна Ирска денеска соопшти дека на гробиштата во Креган, во близина на Дери, пронашла четири предмети за кои постои сомневање дека се таканаречени
Свет

Ирскиот премиер Мајкл Мартин поднесе оставка, на негово место доаѓа Лео Варадкар

А1он
Ирскиот премиер Мајкл Мартин денеска поднесе оставка и на негово место ќе дојде Лео Варадкар. Варадкар ќе биде потврден за премиер по вторпат во кариерата
Свет

Русија воведе санкции за 52 ирски функционери, вклучително и премиерот и министрите

А1он
Русија воведе санкции за 52 клучни ирски функционери и политичари, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „Како одговор на антируската насока на ирската влада, која
Свет

Се зголемува бројот на загинати по експлозијата на бензиска пумпа во Ирска

А1он
Во експлозија на бензинска пумпа во Ирска загинаа најмалку девет луѓе, соопшти ирската полиција. Потрагата по жртви продолжува, а се истражува и причината за експлозијата.
Свет

(ВИДЕО) Седум загинати во експлозија на бензинска пумпа во Ирска, преживеаните се бараат во урнатините

А1он
Бројот на загинати во експлозија на бензинска пумпа во округот Донегал, Ирска, се искачи на седум, додека потрагата по преживеани продолжува, соопшти во саботата ирската
Свет

(ВИДЕО) Во експлозија на бензинска пумпа во Ирска, три лица загинаа, преживеаните се бараат во урнатините

А1он
Три лица загинаа во експлозија на бензинска пумпа во Донегал, Ирска, а спасувачите моментално трагаат по луѓе меѓу урнатините на зградите. Во потрагата се вклучени