zaginati

Свет

ВИДЕО: Најмалку 20 загинати во стампедо при црковен собир во Танзанија

А1он
Најмалку 20 лица загинаа во стампедо за време на црковен собир во Танзанија, соопштија денеска властите. До метежот дојде кога верниците беа повикани да влезат
Свет

Најмалку десетмина загинати во самоубиствен напад во Сомалија

А1он
Најмалку десет луѓе загинаа во синоќешниот самоубиствен напад во главниот град на Сомалија, Могадишу. Нападот се случил во трговски центар во делот на Могадишу каде
Свет

Во 2018. во Авганистан загинале рекорден број цивили

А1он
Во текот на изминатата година во Авганистан настрадаа рекорден број цивили поради поинтензивните воени удари кои ги изведуваа меѓународните сили предводени од САД, како и