severna irska

Магазин

Кралот Чарлс веќе се замори: Се врати во замокот за да земе слободен ден од неговиот напорен распоред

А1он
Кралот Чарлс се врати во замокот Хајгроув за да земе слободен ден од неговиот напорен распоред и низата обврски по смртта на кралицата Елизабета Втора.
Свет

По оставката на Џонсон, ЕУ најави дека ќе продолжи да бара решенија за Северна Ирска

А1он
Најавеното заминување на британскиот премиер Борис Џонсон не ја менува решеноста на ЕУ да бара решенија за спорот околу царинските одредби по Брегзит во Северна
Свет

Лондон иницира еднострана промена на статусот на Северна Ирска по Брегзит

А1он
По неколкумесечна блокада, британската влада презеде акција и му предложи на Парламентот свој предлог-закон со кој се доведува во прашање статусот на Северна Ирска по
Свет

Северноирските унионисти сакаат гаранции за влез во покраинската влада

А1он
Пробританската Демократска унионистичка партија (ДУП) денеска соопшти дека ќе се врати во регионалниот парламент само кога ќе биде сигурна дека владата во Лондон со закон
Свет

Велика Британија ги отфрли предлозите на ЕУ за решавање на трговскиот спор во врска со Северна Ирска

А1он
Велика Британија денеска ги отфрли предлозите на ЕУ за решавање на трговските правила за Северна Ирска во периодот по Брегзит. Беше договорен протокол кој вклучува
Свет

Берлин исклучува какви било промени на протоколот за Северна Ирска

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја предупреди Велика Британија да не прави какви било „еднострани“ промени во тешките трговски аранжмани по Брегзит во Северна Ирска.
Свет

Водачите на Северна Ирска разговараат со Борис Џонсон за ќор-сокакот во формирање извршна власт на регионот

А1он
Политичките лидери на Северна Ирска разговараа со британскиот премиер Борис Џонсон во услови на ќор-сокак околу формирањето на нова извршна власт на регионот. Демократската унионистичка