severna irska

Свет

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он
Кралицата Елизабета Втора не се чувствувала добро, па „неволно“ го прифатила советот на докторот да го откаже патувањето во Северна Ирска. Патувањето планирано за утре
Свет

ЕУ ќе предложи решение за спорот од Брегзит за Северна Ирска

А1он
Европската комисија денеска треба да ги соопшти решенија што ги предлага за спорот со Лондон околу Северна Ирска, јави ДПА. Потпретседателот на Европската комисија и
Свет

ВИДЕО: Унионистите и националистите се судрија со полицијата во Северна Ирска, фрлени камења и молотови коктели

А1он
И покрај повиците за смирување, упатени од Лондон, Даблин и Вашингтон, нови насилства избија синоќа во Северна Ирска, која во последната седмица е зафатена од
Свет

Џонсон загрижен поради ескалацијата на насилството во западен Белфаст

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон синоќа изрази длабока загриженост по сцените на насилство во Северна Ирска, каде група млади луѓе во пробританската област на Белфаст насилно
Свет

Британскиот министер за Северна Ирска повика на смирување на ситуацијата во Белфаст по лојалистичките немири

А1он
Британскиот министер за Северна Ирска, Брендон Луис, денеска апелираше на смирување на ситуацијата по немирите во лојалистичкиот дел на Белфаст. Луис немирите ги оцени за
Свет

Европската унија го ограничи извозот на вакцини за Северна Ирска

А1он
Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска,
Свет

Во Северна Ирска потврдена циркулација на новиот вид коронавирус

А1он
Во Северна Ирска е потврдена циркулација на новиот, позаразен вид на коронавирус што се појави во Велика Британија, објави Секретаријатот за здравство на Северна Ирска.
Свет

Во Северна Ирска и натаму има пречки за абортус, и покрај легализацијата

А1он
Речиси една година откако британскиот Парламент изгласа легализација на абортусот во Северна Ирска, жените се уште се соочуваат со локални политички бариери. Конзервативниот министер за
Свет

Северна Ирска планира повторно да ги отвори продавниците за алкохол

А1он
Регионалната Влада на Северна Ирска планира да дозволи повторно да се отворат специјализираните продавници за алкохолни пијалаци, соопшти денеска министерот за правда. Северноирските власти на