marija zaharova

Свет

Захарова: Создавате „глобално“ НАТО, што е тоа ако не нова оска

А1он
САД продолжуваат да „се поврзуваат со добрина“, промовирајќи ги принципите на својата „либерална демократија“ и „меѓународен поредок заснован на правила“, а под изговор на „слобода“,
Свет

Захарова: Мнозинството членки на НАТО се во зоната на директен удар на нуклеарката Запорожје

А1он
Воената алијанса се состанува во Литванија во вторник и среда за да разговара за широк спектар на теми, вклучително и војната во Украина, поделбите околу
Регион

Захарова: Русија ги осудува чекорите на Приштина кои ја доведоа ситуацијата „до жешка фаза“

А1он
Русија цврсто ги осудува провокативните чекори на Приштина кои ја доведоа ситуацијата во Косово на работ на „жешка фаза“, изјави денеска портпаролката на руското Министерство
Македонија

Захарова: Бујар Османи избегнал атентат во Молдавија во февруари

А1он
Украински агенти подготвувале атентат врз шефот на дипломатијата Бујар Османи, за време на неговата посета на градот Тираспол во февруари, како претседавач на ОБСЕ тврди
Свет

Захарова со порака до САД: За да го извадите дронот од Црното Море, контактирајте ги „украинските нуркачи“

А1он
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, препорача Вашингтон да се обрати до украинска компанија за помош за пронаоѓање на дронот соборен
Свет

Москва побара од Белград официјален став за продажбата на српско оружје на Украина

А1он
Москва побара од Белград официјален став за информацијата дека српско оружје и е доставено на Украина, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на
Свет

Захарова: Ако постоеше начин да се уништи Русија, САД веднаш би го сториле тоа

А1он
Доколку постоеше начин Русија да биде уништена, САД тоа би го направиле веднаш, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Таа ја
Свет

ВИДЕО: Захарова се расплака рецитирајќи песна за Втората светска војна

А1он
За време на телевизиско гостување, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова прочита песна за Втората светска војна од исклучително влијателниот советски поет
Свет

Захарова: НАТО и ЕУ да не држат лекции, и тие уништуваа енергетски мрежи, сетете се на Србија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин не е искрен за мировните преговори со Украина и ја носи војната на ново ниво на варварство обидувајќи се да убие
Свет

Захарова: Европскиот параламент е спонзор на идиотизмот

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, коментирајќи ја резолуцијата на Европскиот парламент за прогласување на Русија за спонзор на тероризмот, предложи ЕП