ukrainska kriza

Свет

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

А1он
Дмитриј Медведев, поранешниот претседател на Русија, наведува дека специјалната воена операција во Украина ќе продолжи се додека „нацистичкиот режим“ во Киев не биде целосно поразен.
Свет

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

А1он
Ројтерс денеска објави сеопфатна приказна за тоа како Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во војната во Украина. Минатиот месец владата во Хавана уапси
Свет

Скот Ритер: „Играта е завршена Украина, потпишавте смртна казна“

А1он
Украина е осудена да изгуби голем дел од својата територија бидејќи продолжува слепо да го слуша Западот во сè, изјави поранешниот американски разузнавач Скот Ритер.
Свет

Наредена евакуација во западна Украина по рускиот напад

А1он
Властите во западниот украински регион Виница наредија евакуација рано утринава, велејќи дека инфраструктурна локација била погодена во руски напад, пренесува Ројтерс. „Во овој момент нема