ukrainska kriza

Свет

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

А1он
Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги исполнувале критериумите за мобилизација, изјави
Свет

Саливан вети „непоколеблива поддршка“ за Украина

А1он
Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан на синоќешната средба во Истанбул со средба со шефот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак, вети непоколеблива
Свет

Зеленски: Киднапирањето на директорот на Запорожје е чин на руски терор

А1он
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека киднапирањето на главниот директор на нуклеарната централа Запорожје е чин на руски терор. – Ова е уште еден
Свет

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

А1он
Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим, полуостров анектиран од Русија во 2014 година. Ова го изјави Тамила Ташева, претставник на Володимир
Свет

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

А1он
Францускиот и украинскиот претседател Емануел Макрон и Володимир Зеленски телефонски разговараа за ситуацијата поврзана со нуклеарната централа. Елисејската палата потврди дека Макрон и Зеленски разговарале
Свет

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

А1он
Украинската војска објави снимка од воздух за која тврди дека покажува уништен конвој со руска војска и други возила како бега од источниот украински град
Свет

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

А1он
Воениот известувач на британски Гардијан, Лук Хардинг, објави видео на Твитер на кое се гледаат украинските сили во ослободениот стратешки важен град Лиман како обезбедуваат
Свет

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

А1он
Германија, Данска и Норвешка нарачале серија оружје со долг дострел за Украина. Испораката на 16 словачки хаубици „Зузана-2“, која штотуку беше најавена од германското Министерство
Свет

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

А1он
Кога украинскиот маринец Михаило Дијанов беше ослободен од руски притвор, неговата фотографија го шокираше светот. Неговото тело беше исцрпено по четири месеци заробеништво. „Не можев
Свет

Русите го нападнаа родниот град на Зеленски со дронови камикази

А1он
Руските сили го нападнаа Криви Рих со дронови камикази, пренесува АП. Тоа е родниот град на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Нападот на јужниот украински град