kim jong un

Свет

Ким Џонг-ун истрела крстосувачка ракета од подморница

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше тестирањето на крстосувачка ракета лансирана од подморница, објавија државните медиуми. Ракетата беше Pulhwasal-3-31 за која Северна Кореја соопшти
Свет

(ВИДЕО) Средба Ким-Путин: Севернокорејскиот лидер е сигурен дека Русија „ке го победи злото“

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека е сигурен дека руската армија и народ ќе го победат „злото“. Покрај наздравувањето
Свет

Ким Џонг-ун го пофали Путин за „добрата одлука да ги запре непријателските сили“

А1он
Народот на Северна Кореја му изразува целосна поддршка и солидарност на рускиот народ, изјави денеска севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, а пренесуваат тамошните државни медиуми. Ким
Свет

Севернокорејскиот лидер се закани со нуклеарно оружје во случај на воен конфликт со САД и Јужна Кореја

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун предупреди дека е подготвен да употреби нуклеарно оружје во евентуален воен конфликт со САД и Јужна Кореја, јави севернокорејската државна новинска
Свет

Ким Јонг-ун најави јакнење на севернокорејскиот нуклеарен арсенал

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во обраќањето на воената парада во Пјогнјанг најави јакнење на националниот нуклеарен потенцијал. „Ќе продолжиме да преземаме чекори за зајакнување и