severna koreja

Свет

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун прогласи победа во борбата против коронавирусот три месеци откако соопштија за првиот случај на заболено лице. Во извештајот на државната
Свет

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин наводно размислува да побара од лидерот на Северна Кореја да му помогне да спроведе воена операција во Украина. Според странските медиуми,
Свет

Пелоси изрази загриженост заради растечките тензии на Корејскиот полуостров

А1он
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, денеска од Сеул изрази загриженост поради растечките тензии на Корејскиот полуостров. „Начинот на кој растат заканите
Свет

Северна Кореја: Короната ни дојде од Јужна Кореја преку „неидентификувани работи“

А1он
Северна Кореја заклучи дека првите случаи на инфекција со коронавирус во таа земја се случиле во регион во близина на границата со Јужна Кореја, а
Свет

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

А1он
Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија имаат „злобна цел“ кон Северна Кореја и се дел од опасниот вовед во создавањето на „азиската верзија
Свет

Ким нареди зајакнување на одбранбените капацитети на Северна Кореја

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун нареди зајакнување на одбранбените капацитети на земјата, по состанокот со највисоки воени официјални лица, јавија денеска севернокорејските медиуми. Наредбата на
Свет

Северна Кореја испрати тимови во една од нејзините провинции за борба против заразни цревни болести

А1он
Северна Кореја испрати медицински тимови во југозападната провинција Јужна Хванга во обид да го запре ширењето на заразната цревна болест, јави ДПА. Во четвртокот, локалнитемедиуми
Свет

Вашингтон ветува брз одговор со своите сојузници во случај на севернокорејска нуклеарна проба

А1он
САД и нивните сојузници подготвуваат „брз“ одговор во случај на нова нуклеарна проба на Северна Кореја, вклучително и ревизија на воениот став, предупреди денеска американскиот
Свет

Северна Кореја повторно тестираше балистички ракети

А1он
Јапонскиот министер за одбрана Нобуо Киши изјави дека Северна Кореја истрелала повеќе проектили и оти таквиот чин „не може да се толерира“. Северна Кореја денеска
Свет

Кина и Русија ставија вето на нацрт-резолуцијата на СБ за дополнителни санкции кон Северна Кореја

А1он
Кина и Русија ставија вето на резолуцијата на ОН поддржана од САД за воведување нови остри санкции кон Северна Кореја, поради серијата тестирања на интерконтинентални