juzna koreja

Свет

Околу 500 луѓе се евакуирани поради пожар во картонска населба во Сеул

А1он
Околу 500 луѓе се евакуирани денеска откако избувна пожар во картонската населба Гурјонг во близина на Сеул, главниот град на Јужна Кореја, соопштија претставници на
Свет

Бајден: САД не размислува за заеднички нуклеарни вежби со Јужна Кореја

А1он
Претседателот на САД Џо Бајден соопшти дека Вашингтон не води разговори за заеднички нуклеарни вежби со Јужна Кореја наспроти заканите на Северна Кореја. Јужнокорејскиот претседател
Свет

Јужна Кореја ќе ги подобри одбранбените системи за да одговори на повредите на нејзиниот воздушен простор

А1он
Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол нареди подобрување на одбранбените системи за да реагираат на објекти што го нарушуваат воздушниот простор на земјата. Објавувањето на таа одлука
Свет

Јун: Мораме да ја казниме секоја провокација од Северна Кореја

А1он
Претседателот на Јужна Кореја, Јун Сук-јул денеска изјави дека на секоја провокација од Северна Кореја мора да се одговори со еднаква сила. Тој коментирајќи го
Свет

Помилуван поранешниот јужнокорејски претседател Ли Мјунг Бак, беше осуден на 17 години затвор

А1он
Поранешниот јужнокорејски претседател Ли Мјунг Бак, кој беше осуден на 17 години затвор за корупција, денеска доби помилување од претседателот, соопшти министерот за правда во
Свет

Јужна Кореја испука предупредувачки истрели поради упад на севернокорејски дронови

А1он
Јужна Кореја подигна борбени авиони и хеликоптери и испука предупредувачки истрели откако севернокорејски беспилотни летала денеска упаднаа во нејзиниот воздушен простор. Јужна Кореја утврди дека
Свет

Сеул тврди дека Северна Кореја истрелала балистичка ракета во близина на источниот брег на Јужна Кореја

А1он
Северна Кореја истрела балистичка ракета кон морето кај нејзиниот источен брег, јави денеска јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека Северна
Свет

САД и Јужна Кореја спроведоа воени вежби во кои учествуваа и нуклеарни бомбардери Б-52

А1он
Нуклеарни бомбардери Б-52 и напредните стелт авиони на американската војска полетаа денеска во близина на Корејскиот Полуостров во рамките на заеднички вежби со јужнокорејски воени
Свет

Нов закон во Јужна Кореја: Жителите наскоро ќе станат една или две години помлади

А1он
Жителите на Јужна Кореја наскоро ќе станат една или две помлади, откако нивниот Парламент усвои закон со кој се менува начинот на одредување на возраста.
Свет

Северна Кореја истрела неколку артилериски проектили

А1он
Северна Кореја денеска истрела повеќе артилериски проектили во морето како одговор на вежбите на Јужна Кореја долж границата, јави новинската агенција КЦНА. Ова следува еден