voeni avioni

Свет

Руски ловци избркале американски авион над Црното Море, тврди Москва

А1он
Официјална Москва тврди дека руски ловци идентификувале воздушна цел како американски авион Боинг П-8 Посејдон и го пресретнале над Црното Море. Руски ловци Су-30 синоќа
Свет

Блиска средба на северот: Руски МиГ-31 бркал американски патролен авион

А1он
Русија денеска активира борбен авион МиГ-31 за да оддалечи американски воен авион кој се наоѓал над Баренцовото Море Ова денес го објави новинската агенција РИА,
Свет

Франција ја поздрави одлуката на Хрватска да купи француски половни воени авиони

А1он
Француската министерка за одбрана, Флоранс Парли, го поздрави изборот на Хрватска на францускиот предлог за модернизација на нејзината флота сo 12 повеќенаменски половни борбени авиони
Свет

Нова блиска средба на руски и американски воени авиони, овој пат над Балтикот

А1он
Руски авион ловец Су-27СМ денеска пресретна американски шпионски авион РЦ-135 во близина на руската граница над Балтичко Море, соопшти рускиот Национален центар за контрола на
Свет

Руски „Мигови“ имале блиска средба со американски дрон

А1он
ри руски воени авиони МиГ-31 се алармирани да пресретнат дрон на американските воздухопловни сили „Глобален сокол“, што се приближува до руската државна граница, соопшти денеска