aljaska

Свет

Издадено предупредување за цунами: Разорен земјотрес ја погоди Алјаска

А1он
Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Алјаска. Властите издадоа предупредување за цунами. Засега нема информации за жртви и материјална
Свет

(ВИДЕО) Несекојдневен настан на Алјаска: Млад лос влета во кино и се најаде пуканки

А1он
Надзорна камера фати лос како мирно влегува во кино и јаде пуканки во Чајнатаун, Алјаска. На снимката се гледа како огромното животно влегува во фоајето
Свет

Едно лице загина при уривање на зграда на Алјаска

А1он
Едно лице загина при уривање на зграда во Енкориџ, Алјаска, а две други беа спасени откако беа закопани, соопштија официјални лица. Противпожарната служба на Енкориџ
Свет

САД им забрани пристап на руските дипломати до советските гробници во Алјаска

А1он
Американските власти им забранија на руските дипломати да ги посетуваат гробовите на советските војници на гробиштата во воената база во Алјаска, објави руската државна новинска
Свет

Бегање од мобилизација: Двајца Руси со чамец пристигнале на Алјаска и побарале азил од Америка

А1он
Двајца Руси кои наводно бегаат од воена мобилизација поднеле барање за азил во САД откако пристигнале во Алјаска со брод, соопштија американските власти. Минатиот месец
Свет

Руски и кинески бродови забележани во близина на Алјаска

А1он
Американската крајбрежна стража во близина на Алјаска забележа кинески и руски поморски конвој, вклучително и крстосувачки брод со наведувачки проектили и разорувач. Два брода на
Магазин

Најголемата грутка злато од Аљаска продадена за 750.000 долари

А1он
Грутка злато тешка повеќе од девет килограми, вчера е продадена на наддавање за 750.000 долари, објави аукциската куќа „Херитиџ“ од Тексас. Наречена „Стогодишнина златна грутка