planinari

Спорт

Младиот планинар Ване Бошев од Неготино по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, во услови на невреме

А1он
Младиот планинар Ване Бошев од Неготино викендов по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, висок 2.474 метри, во услови на невреме, за
Спорт

Планинари на ПСК ,,Голак” го искачија Царев Врв

А1он
Планинарскиот спортски клуб „Голак“ од Делчево продолжува со искачување на познати врвови во Пијанечкиот регион. Денеска согласно протоколите на Федерацијата за планинарски спортови, 14-члена експедиција
Македонија

Планинари од Делчево го искачија врвот Ченгино Кале на Малешевските Планини

А1он
Седумчлена експедиција на планинарско-спортскиот клуб „Голак“ од Делчево продолжи со искачување и промовирање на помалку познати места во Пијанечко-малешевскиот крај. Последниот планинарски марш, како што
Спорт

Натпревар во качување карпи на Демиркаписка клисура

А1он
Натпревар во качување карпи во зимски услови, се реализира денеска на Демиркаписка клисура. Организатор е демиркапиското здружение „Карпа за секој”, во соработка со спортски клуб
Спорт

Трето традиционално искачување на врвот Клепа

А1он
Околу 500 планинари и рекреативци од планинарските друштва од повеќе градови во земјава и три планинарски друштва од соседна Србија: од Параќин, Јагодина и Ќуприја
Видео Спорт

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска
Алпинистката Илина Арсова на 27 декември го освои врвот Винсон на Антарктикот и со тоа стана првата Македонка која ги искачила седумте највисоки врвови на
Спорт

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

А1он
Илина Арсова утрото на 28 декември го искачи врвот Винсон на 4892 метри на Антарктикот во рамки на проектот на Федерацијата за планинарство на Северна
Спорт

Тројца македонски планинари искачуваат врвови за децата со ретки болести

А1он
Миленка Шаровиќ, Васко Русевски и Христифор Саракинов ќе искачат вкупно 11.983 метри на Елбрус и Алпите во хуманитарен потфат за поддршка на семејствата кои се
Спорт

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

А1он
Деновиве пред години… на 10 мај 1989 година, битолчанецот Димитар Илиевски Мурато, како прв македонски алпинист се искачи и го освои највисокиот планински врв на