planinari

Регион

Во несреќен случај во Албанија, загина жена од Осиек

А1он
Албанската планинска спасувачка служба соопшти дека вчера на планината Езерски врв загинала државјанка на Хрватска. Според албанската ГСС, во акцијата биле спасени седум планинари, од
Спорт

Македонски планинари го искачија Аконкагва, највисокиот врв во Јужна Америка

А1он
Четиричлена македонска група планинари успешно ја завршија експедицијата во Јужна Америка и се искачија на највисокиот планински врв Аконкагва на 6962 метри. Планинарот Зоран Николов,
Свет

Евакуирани се планинарите кои останаа заглавени во Националниот парк Триглав

А1он
120 планинари кои беа заглавени во долината Крма во Националниот парк Триглав во Словенија, беа успешно евакуирани. Поради невремето што во средата попладне ја зафати
Македонија

Трајно укината станицата над Богомила оти возот губел залет на угорнина: Жителите под Солунска глава и планинарите останаа без превоз

Орце Костов
Македонски Железници ја укина Орешка станица, единствената станица на пругата Богомила – Прилеп која ја користеа планинарите кои се искачуваа кон врвот Солунска Глава, како
Спорт

Планинарски марш на Пелистер во чест на Димитар Илиевски Мурато

А1он
Планинарскиот спортски клуб „Пелистер“ во чест и слава на Димитар Илиевски-Мурато, првиот Македонец што се искачи на највисокиот врв на Светот, Еверест, денеска го организира
Регион

(ВИДЕО) Германска планинарка загина во Црна Гора: Војската и го извлекла телото од 2.400 метри височина

А1он
Воздухопловци на војската на Црна Гора го извлекоа телото на германска државјанка од крајно непристапниот терен на Дурмитор, планински масив во северозападните делови на Црна
Македонија

Општина Чашка ги брка планинарите од домот во Папрадиште, две години пред да им заврши договорот

Орце Костов
Една недела откако помина рокот кој општина Чашка им го даде да го напуштат објектот на планинарскиот дом Папрадиште, членовите на еколошкото здружение „Грин Пауер“