sar planina

Економија

Се раскинуваат Договорите за концесија за седум мали хидроелектрични централи во Националниот парк Шар Планина

А1он
На иницијатива на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на денешната Седница, Владата на Република Северна Македонија ја усвои информацијата во врска
Македонија

Обучени волонтери од сите засегнати општини ќе ја штитат Шар Планина од пожари

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини заедно со директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Беким Максути ја посети обуката за справување
Македонија

Пронајдени и спасени двајца планинари на Шар Планина

А1он
Успешно пронајдени и спасувани планинарите од Екипите за брз одговор за спасување од планина при Дирекцијата за заштита и спасување. – Еден од планинарите бил
Македонија

Почна скијачката сезона на Попова Шапка, прв пат во рамки на новиот национален парк Шар Планина

А1он
Со промотивниот настан „Шарска белина – Шарска убавина“ денеска на Попова Шапка се означи почеток на зимската скијачката сезона во новиот Национален парк Шар Планина,
Македонија

„Шарска белина – шарска убавина“ – отворање на Скијачката сезона во Ски- центарот „Попова Шапка“

А1он
Министерствата за животна средина и просторно планирање и за економија, во соработка со „Елем Турс“, денеска ќе го спроведат настанот „Шарска белина – шарска убавина“
Македонија

Се формира ЈУ за управување и заштита на Националниот парк Шар Планина

А1он
Одлука за основање на Јавна установа за управување и заштита на Националниот парк Шар Планина, донесе Владата на денешната 92. седница. Како што соопшти владината
Македонија

Се преговара за повлекување на концесионерите за хидроцентрали на Шар Планина

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на денешната прес-конфернеција истака дека се преговара за повлекување на концесионерите за изградба на мали хидроцентрали
Македонија

Нуредини: Историски исчекор за конечна заштита на Шар Планина

А1он
Откако минатата недела, пратениците во Собранието на Република Северна Македонија со мнозинство од 66 гласови, за жал не 90 како на првото читање, го изгласаа
Македонија

Нуредини ќе информира за прогласувањето на Шар Планина за Национален парк

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска ќе одржи прес-конференција во Медија центарот на Владата, по повод донесувањето на Законот за прогласување
Македонија

Шар Планина стана национален парк, прв прогласен во самостојна Македонија

А1он
Пратениците во Собранието со мнозинство од 66 гласови дадоа зелено светло за Законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк, со што