slovenija

Регион

Во Словенија секој трет тест е позитивен на Ковид-19

А1он
Во Словенија во последните 24 часа потврдени се 1.669 новозаразени со коронавирусот, со рекордни 31,9 проценти позитивни тестови, а според стручните лица толкав број позитивни
Регион

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

А1он
Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината „Џонсон и Џонсон“, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на оваа вакцина. Девојката
Регион

Главната и одговорна уредничка на информативната редакција на РТВ Словенија поднесе оставка

А1он
Главната и одговорна уредничка на информативната редакција на Телевизија Словенија, Маница Јанежич Амброжич синоќа поднесе оставка од функцијата во знак на протест против планираните намалувања
Регион

Полициски хеликопер нападнат со ласер над Љубљана

А1он
Полициската управа на Љубљана соопшти дека во текот на денешниот протест се забележани преку 300 прекршоци и осум кривични дела. Меѓу другото, соопштено е дека
Регион

ВИДЕО: Илјадници луѓе на улиците на Љубљана, солзавец и водени топови

А1он
Неколку илјади демонстранти се собраа во центарот на Љубљана во уште една од низата испровоцирани од незадоволството поради корна мерките. Демонстрантите маршираа по улиците на
Регион

Словенечкиот Врховен суд одлучи дека нема правна основа за изрекување казни за неносење заштитни маски во затворени јавни простори

А1он
Словенечкиот Врховен суд одлучи дека нема правна основа за изрекување казни за неносење заштитни маски во затворени јавни простори. Што значи оваа одлука за оние
Регион

Словенија поддржува поставување огради на надворешните граници на ЕУ да се финансира од заедничкиот буџет

А1он
Словенечкиот министер за внатрешни работи Алеш Хојс го поддржа повикот на 12 членки на ЕУ да финансира поставување огради и жици на надворешните граници на
Регион

Јанша тврди Словенија нема проблем со слободата на медиумите, Фон дер Лајен му порача да го врати финансирањето на СТА

А1он
Премиерот Јанез Јанша, на прес-конференцијата по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брдо кај Крањ, на новинарско прашање, ги отфрли обвинувањата дека Словенија дава лош
Регион

ВИДЕО: Судири во Љубљана, хеликоптери летаат над градот

А1он
Демонстрантите кои се собраа на Плоштадот на Република во Љубљана маршираа по улиците против владините мерки предизвикани од коронавирусот. Полицијата им се спротивстави со водени
Регион

Полицијата употреби солзавец и водени топови врз демонстрантите на антивладиниот протест во Љубљана

А1он
Словенечката полиција денеска употреби солзавец и водени топови против демонстрантите на антивладиниот протест во Љубљана, во пресрет на самитот на лидерите на ЕУ. Стотици демонстранти