slovenija

Регион

Средношколец планирал масакр во Словенија, нарачал оружје од Америка

А1он
Полнолетно момче од околината на Крањ е осомничено и приведено под сомнеж дека поради одмазда подготвувало напад со оружје, кое го нарачало во САД преку
Регион

Словенија ги отстранува контролните пунктови кон Австрија и Италија

А1он
Словенија од утре ги отстранува пограничните контролни пунктови кон Австрија и Италија, но остануваат кон Унгарија. Во Словенија од утре ќе се признаваат резултати од
Регион

Словенечката влада до граѓаните: Не патувајте никаде, посебно не во Хрватска

А1он
Словенечката Влада апелира до граѓаните да ги одложат патувањата во странство, посебно во Хрватска. Владата оцени дека епидемиолошката состојба во Словенија покажува мало закрепнување, но
Регион

Словенија, Хрватска и Италија потпишаа изјава за заштита на Јадранско Море

А1он
Министрите за надворешни работи на Словенија, на Хрватска и на Италија денеска во Брдо кај Крањ денеска потпишаа заедничка изјава за заштита на северениот дел
Регион

Јурова: Загрижена сум за Словенија, Јанша не ја сфаќа сериозно репутацијата на земјата

А1он
Еуроактив (Интервју со потпретседателката на ЕК, Вера Јурова) Да почнеме со најновите реформи што Европската комисија одлучи да ги преземе во контекст на медиумската политика.
Регион

Словенија: Залудно се расправаме за „нон-пејперот“ за Западен Балкан

А1он
Словенечкиот министер за надворешни работи Анже Логар денеска изјави дека расправата за наводниот нон-пејпер за промена на границите на Западен Балкан не е од корист
Регион

Логар: Ризикот од тромбоза е многу поголем кај заразените отколку кај вакцинираните

А1он
Ризикот од згрутчување на крвта кај пациенти со Ковид-19 е далеку поголем отколку кај вакцинираните против оваа болест, изјави денеска словенечкиот епидемиолог Матеја Логар, која
Регион

Јанша одбива да се изјасни за нон-пејперот за Западен Балкан

А1он
Кабинетот на премиерот на Словенија нема да ја коментира темата за таканаречениот нон-пејпер за Западен Балкан, е одговорот што денеска го доби Радио Слободна Европа
Регион

Брисел не потврдува дека Мишел добил нон-пејпер од Јанез Јанша

А1он
Портпаролот на претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, изјави дека не можат да потврдат постоење на нон-пејпер предаден од страна на словенечкиот премиер, Јанез Јанша
Регион

Словенија продолжува да ја користи вакцината на АстраЗенека без ограничувања на возрасните групи

А1он
Словенија ќе ги укине ограничувањата за вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека, така што во иднина сите луѓе, без оглед на возраста и полот, можат да