janez jansha

Регион

Коалициските партнери на Јанша се оградија од писмото на Владата испратено до Советот на Европа

А1он
Коалиционите партнер на Јанез Јанша се оградија од содржината на писмото, кое Влада го испрати до Советот на Европа како одговор на критиките за притисок
Регион

Словенија доби нова Влада: Јанез Јанша е идниот премиер

А1он
Словенечкото Собрание ја изгласа новата словенечка Влада предводена од Јанез Јанша, јави дописникот на МИА од Љубљана. Владата доби поддршка од 52 пратеника, а против
Свет

Новата словенечка коалиција договорена – се чека Пахор да каже дали Јанша ќе биде новиот мандатар

А1он
Словенечкиот претседател Борут Пахор најави дека утре ќе соопшти дали мандатот за состав на нова Влада ќе му го даде на Јанез Јанша. Oваа најава