tornado

Свет

ВИДЕО: Огромно торнадо кај Сочи, невремето демне над руското летувалиште

А1он
Невообичаено силно торнадо се создаде денеска над Црното Море кај руското летувалиште Сочи, а спектакуларниот воден столб, кој се издигна неколку стотици метри во височина,
Свет

ВИДЕО: Торнадо уништи цели села во Чешка, дуваа најсилни ветришта во историјата на земјата

А1он
Една од најголемите природни непогоди која ја погодила Чешка во нејзината историја се случи попладнето и вечерва, кога силно торнадо срамни со земја неколку села
Свет

ВИДЕО: Торнадо збриша цело гратче во САД, тројца жители загинаа

А1он
Најмалку три лица загинаа, а десетина се повредени во торнадото што синоќа ја погоди американската држава Северна Каролина, соопштија денеска спасувачките служби. Додека голем дел
Регион

ВИДЕО: Најмалку еден човек загина во торнадо во Турција, области околу Истанбул се поплавени

А1он
Истанбул е опколен од големо невреме, при што преплавени се големи делови од градот, а сето тоа е проследено со силен ветар  и  торнадо. Tornado
Свет

ВИДЕО: Полициски час во Арканзас поради торнадо во непосредна близина на градот

А1он
Локалните жители на Арканзас беа изненадени откако во близина на градот помина силно торнадо кое успеа да ги откорне крововите на зграите и куќите како
Свет

ВИДЕО: Во торнадо во Тенеси загинаа 22 лица, прогласена вонредна состојба

А1он
Од торнадото кое изутринава го погоди Тенеси, загинаа најмалку 22 лица, повеќемина се повредени, а околу 50 илјади домаќинства и фирми останаа без струја. Урнати
Свет

ВИДЕО: Торнадо во Нешвил усмрти најмалку двајца, а околу 40 објекти се целосно уништени

А1он
Најмалку двајца беа убиени кога торнадо ги зафати деловите на градот Нешвил и источните негови преградија. Покрај жртвите, локалната полиција соопшти дека е направена огромна
Свет

Торнадо го погоди Далас, над 100.000 домаќинства и компании без струја

А1он
Торнадо синоќа го погоди Северен Далас и остави повеќе од 100.000 домаќинства и компании без електрична енергија. Неповолните временски услови доведоа и до откажување на
Свет

Торнадо во Луксембург, гром погоди фудбалери во Германија

А1он
Силно невреме, наместа проследено со торнадо, ги погоди Луксембург, делови на Холандија и Германија, каде во покраината Баден-Виртенберг од удар на гром се повредени 15