rim

Свет

Римјани го избраа левичарот Роберто Галтиери за нов градоначалник

А1он
Римјани го избраа поранешниот министер за економија Роберто Галтиери за нов градоначалник, како кандидат на левицата кој го победи својот десничарски ривал Енрико Микети, обвинет
Свет

ВИДЕО: Во Рим уапсени лидерите на екстремната десница по антиваксерските немири

А1он
Италијанската полиција денеска соопшти дека уапсила 12 лица, вклучително и водачи на екстремно десничарската партија Форца Нуова, по вчерашните немири во Рим поради владината мерка
Македонија

Македонска црковно-државна делегација се поклони на гробот на свети Кирил

А1он
Македонска црковно-државна делегација утрово имаше поклонение на гробот на свети Кирил во Рим, соопшти Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. Делегацијата, во
Свет

Во Рим е неподносливо – 2.000 тела на починати луѓе со месеци чекаат за кремирање

А1он
Околу 2.000 ковчези со недели, па и со месеци чекаат за кремирање во Рим, а таквата состојба се појави поради бирократските одложувања и ги натера
Свет

Ватикан обезбеди вакцини за најсиромашните во Рим

А1он
Ватикан ја зајакнува кампањата за вакцинација против Ковид-19 за некои од најмаргинализираните заедници во Рим и обезбедува вакцини за 1.200 сиромашни локални жители. Кампањата за
Македонија

Заев во вторник оди во Рим, средба со италијанскиот премиер Конте

А1он
Македонскиот премиер Зоран Заев во вторник ќе оди на средба во Рим со италијанскиот премиер Џузепе Конте. Веста за средбата на Заев со Конте е
Свет

Пластично шише како билет за превоз во Рим

А1он
Италијанската престолнина, заедно со уште неколку околни градови почна кампања за намалување на загадувањето. Така, во Рим од неодамна може за пластично шише да добиете
Свет

Затворен аеродромот Џампино поради пожар на терминал

А1он
Римскиот аеродром Џампино денеска е затворен поради пожар на еден од терминалите, соопшти аеродромската управа. – Аеродромот е затворен превентивно, изјави неименувана портпаролка на компанијата
Свет

Аеродром во Рим времено затворен поради три бомби од Втората светска војна

А1он
Римскиот аеродром „Чампино“, чии услуги ги користи нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“, денеска времено беше затворен за сообраќај откако беа откриени три бомби кои датираат од Втората