kiril i metodij

Македонија

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

А1он
Со повеќе настани под мотото „Писмото е нашиот универзум“ денеска во земјава се одбележува Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, кои се
Македонија

Џафери и македонска делегација на молебен во базиликата „Сан Клементе“ во чест на Свети Кирил и на аудиенција кај папата Франциск

А1он
Државно – црковната делегација предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе присуствува на молебен во базиликата „Сан Клементе” во Рим, каде што ќе
Култура

Започна дводневното одбележување на Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, 24 Мај

А1он
Вечерва со концерт на гудачкиот ансамбл „Антео“, во црквата Света Софија во Охрид, отпочна дводневното одбележување на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, Светите
Култура

Млади музичари од МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ дел од програмата на чествувањето на Кирил и Методиј во Рим

А1он
Државно-црковна делегација од Република Северна Македонија од денеска престојува во Рим и во Ватикан каде ќе се поклони на гробот на Свети Кирил, во рамките
Македонија

Џафери предводи државно – црковна делегација во Рим и Ватикан на манифестацијата во чест на Св. Кирил

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, од денеска до 25-ти овој месец ќе ја предводи државно – црковната делегација за одбележување на
Култура

Свечености по повод 74-годишнината од основањето на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј

А1он
Во рамки на свеченостите по повод одбележувањето на 74-годишнината од основањето на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј и одбележувањето на Денот на светите браќа, кој
Култура

Манифестација „Цртање на асфалт“ по повод Денот на македонските просветители Св.Кирил и Методиј

А1он
ЈУ Детски културен центар – Карпош, Скопје традиционално и годинава ќе ја реализира манифестацијата „Цртање на асфалт“ по повод 24 Мај, Денот на македонските просветители
Видео Македонија СКЕН

Скен: Договореното со Бугарија е историски неточно, извртено и неодржливо – ако политиката капитулираше, научната мисла е жива

Анита Петровска Рајковиќ
Сè што историската комисија договорила со Бугарија е неточно и намерно извртено со формулации кои ѝ одат во прилог само на бугарската страна, сметаат историчарите
Македонија

Пендаровски и Радев заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј во Рим

А1он
Претседателите на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и на Република Бугарија, Румен Радев денеска во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим заеднички ги чествуваа Св.
Македонија

Џамбаски нервозен кај Русите на Твитер: Македонците ги создаде Москва, а Кирил и Методиј се Бугари

А1он
Пратеникот од бугарската ВМРО-БНД во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски, реагираше со ново негирање на македонската нација, коментирајќи ја објавата на Руската амбасада во Скопје, која