Скен: Договореното со Бугарија е историски неточно, извртено и неодржливо – ако политиката капитулираше, научната мисла е жива

Од:

Сè што историската комисија договорила со Бугарија е неточно и намерно извртено со формулации кои ѝ одат во прилог само на бугарската страна, сметаат историчарите со кои разговараше „Скен“.

Кирил и Методиј, св. Климент Охридски – овие просветители работеле и твореле во име на христијанството години и години пред Бугарија воопшто да го прифати христијанството.

Членовите на комисијата наместо да се држат до науката потпаднале под политичката игра за толкување на историјата, а политиката со овие договори капитулираше.

Ставовите на овие неколкумина членови на комисијата не ја отсликуваат и не говорат во име на научната мисла во Македонија, реагираат од Здружението на историчари, кое од септември ќе организира и јавни трибини од кои гласно ќе се чујат ставовите на историчарите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невидено е што Европа молчи на заканите, а Бугарија ја користи ЕУ за бугаризација на Македонија

Учебниците во Бугарија ќе бидат бесплатни за сите ученици од 1 до 12 одделение

А1он

Амбасадорот Ангелов ќе се врати ако Османи и Милков започнат дијалог на високо ниво

Орце Костов

Професорот Овчаров: Очекувам провокации за време на прославата за Гоце Делчев

Орце Костов

Состојбата на Пендиков се подобрува, повеќе не е на интензивна нега

Орце Костов

Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

А1он