bugarija

Видео Македонија

(ВИДЕО) Невидено е што Европа молчи на заканите, а Бугарија ја користи ЕУ за бугаризација на Македонија

„Јас досега не знам пример европратеник да упатил закана за атентат на некој претседател, а преседан е според мене и што Европа молчи и нема
Регион

Учебниците во Бугарија ќе бидат бесплатни за сите ученици од 1 до 12 одделение

А1он
Пратениците во Бугарија едногласно со 190 „за“ во второ читање усвоија предлог закон за изменување и дополнување на законот за предучилишно и училишно образование. Со
Македонија

Амбасадорот Ангелов ќе се врати ако Османи и Милков започнат дијалог на високо ниво

Орце Костов
Ако се обезбедат услови за почнување на дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди колегата Донев дека ќе
Македонија

Професорот Овчаров: Очекувам провокации за време на прославата за Гоце Делчев

Орце Костов
Претседателот Стево Пендаровски предложи да се воведе забрана за влез во земјата на еден европратеник од Бугарија и уште неколку бугарски политичари поради дејствијата што
Македонија

Состојбата на Пендиков се подобрува, повеќе не е на интензивна нега

Орце Костов
Општата состојба на охриѓанецот Христијан Пендиков се подобрува и тој од интензивна нега е преместен на одделението за орална хирургија. „Пендиков е изваден од интензивна
Регион

Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

А1он
Европската комисија објави дека одлучила да ги тужи Бугарија и Словачка поради непренесувањето на Директивата на ЕУ за обновлива енергија во националното законодавство. Во соопштението
Македонија

Милков: Не можеме да прифатиме дека од трговија со дрога се финансираат бугарските клубови

Орце Костов
Бугарија ќе ги преземе сите мерки во врска со случајот „Пендиков“ и тие се веќе во тек, изјави министерот за надворешни работи Николај Милков. Милков
Регион

Радев: Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 2 април

А1он
Датумот на предвремените парламентарни избори ќе биде 2 април, најави денеска бугарскиот претседател, Румен Радев, во Софија. Шефот на бугарската држава претходно денеска го прифати
Регион

Бугарија напролет ќе одржи предвремени избори откако партиите не успеаја да формираат влада

А1он
Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска му го врати мандатот за формирање влада на претседателот Румен Радев, откако не успеа да состави нова коалиција, отворајќи го
Регион

Бугарски министер за одбрана: Не е тајна дека Бугарија извезувала оружје преку други земји во Украина

А1он
Не е тајна дека Бугарија извезувала оружје во Украина преку други земји. Чудното во оваа ситуација е што овие информации ги добиваме од странски медиуми,