bugarija

Uncategorized

Бугарија да ги гарантира правата на македонската етничка заедница: Извештај на Комитетот за елиминација на расна дискриминација при ОН

А1он
Комитетот за елиминација на расна дискриминација при Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации во извештајот за Бугарија препорачува таа да ги разгледа сите можни
Македонија

Истрага за возачот кој го однесе Палевски во Турција: Обвинителството бара да му се продолжи притворот

Скопското обвинителство покрена истрага за Стефан Димковски, човекот кој од Србија, преку Бугарија го однел во Турција Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничениот за убиствата на
Македонија

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески
На 2 декември, денот коа министерството за внатрешни работи соопшти дека има петмина осомничени за грабнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, првоосомничениот за
Македонија

Бугарското МВР нема податоци дека Палевски е кај нив: За него нема ниту меѓународна потерница

Бугарското МВР нема податоци дека Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничениот за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот бербер од Велес, Панче Жежовски се
Македонија

Габриел: Нема билатерален проблем меѓу Софија и Скопје

А1он
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Габриел, која пристигна во Скопје за да учествува на Министерскиот совет на ОБСЕ, изјави дека нема билатерален
Македонија

Пешевска до Џамбаски: Вие сте срам не само за Бугарија, туку и за функцијата европратеник

А1он
„Накратко сакам само да ги дообјаснам некои работи на колегата Џамбаски. Вчера очигледно не сте ме разбрале и тоа е доказ дека говориме на различен
Економија

Ковачевски: Ќе се покачи цената на струјата поради таксата од Бугарија за рускиот гас

Орце Костов
Бугарија од денеска ќе наплаќа за рускиот природен гас кој Газпром преку Булгаргас ќе го дистрибуира во Македонија, Србија и Унгарија, а тоа за нас
Регион

Во Бугарија: Ученичка падна од вториот кат во училиште

А1он
Ученичка од шесто одделение во основно училиште во Хасково, Бугарија, падна од вториот кат, соопшти полицијата. Таа паднала од прозорецот на бетонот во дворот. Несреќата
Македонија

(ВИДЕО) И „вмровците“ и „сдсмовците“ ја сметаат Бугарија за најголема закана, а Србија е најголем пријател за граѓаните

Орце Костов
Бугарија е најголемиот непријател во очите на македонските граѓани, а земјата се движи во погрешен правец, сметаат најголемиот дел од испитаниците во истражувањето на јавното
Регион

ИФИМЕС: Бугарија ги користи тензиите меѓу Србите и Албанците за да „најде“ што повеќе Бугари во Косово

А1он
Додека тензиите меѓу Србите и Албанците се во пораст, Бугарија ја користи постојната ситуација за да „најде“ што повеќе Бугари на Косово и да им