bugarija

Македонија

Лајчак: Македонско-бугарскиот спор негативно влијае врз Белград и Приштина

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Северна Македонија поради спорот со
Регион

Претседателот на Бугарија Румен Радев на 16 септември ќе го распушти Народното собрание

А1он
Во четврток, 16 септември, претседателот на Бугарија Румен Радев ќе го распушти 46. Народно собрание, објави неговата прес-служба. Како што јавува дописникот на МИА од
Регион

Претседателски и нови парламентарни избори во Бугарија на 14 ноември

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев најави дека ќе го распушти 46. Народно собрание што е можно поскоро во согласност со процедурата и Уставот. Претседателските и
Регион

Бугарски министер за здравство: Лекарствата за лекување Ковид во домашни услови ќе бидат бесплатни

А1он
Бугарскиот министер за здравство Стојчо Кацаров денеска соопшти дека отсега лекарствата неопходни за лекување на Ковид-19 во домашни услови ќе бидат бесплатни, пренесува БГНЕС. Овие
Регион

Бугарската армија ќе добие нови американски 3Д радари

А1он
Министерот за одбрана на Бугарија, Георги Панајотов и американската амбасадорка во Софија Херо Мустафа одржаа состанок на кој учествуваше и началникот на одбраната адмирал Емил
Македонија

МЗ: Сите донирани вакцини од Бугарија ќе ги аплицираме пред истекување на рокот на употреба

А1он
Министерството за здравство информира дека согласно точните проекции за потребите за ревакцина со вакцината на „Фајзер“, како и големиот интерес за прва доза од овој
Култура

Изложба во Казанлак покажува какви жени им се допаѓале на Бугарите во 1929 година

А1он
Во куќата музеј „Дечко Узунов“ во Казанлак отворена е изложба „Веселите звуци на балот“ за изборот на првата Мис на Бугарија, јави БТА. Првиот национален
Македонија

Средба на претседателката на бугарскиот Парламент Митева со македонскиот главен државен ревизор Ацевски

А1он
Државниот ревизор на Република Северна Македонија Максим Ацевски денеска во Софија имаше средба со претседателката на бугарскиот Парламент Ива Митева, соопшти прес -центарот на Народното