bugarija

Регион

Во Бугарија уапсени Русин и двајца Литванци под сомнение за индустриска шпионажа

А1он
Бугарската полиција уапси Русин и двајца државјани на Литванија под сомнение за индустриска шпионажа, соопшти денеска регионалната полиција на Стара Загора. Како што се наведува,
Регион

Бугарскиот бизнисмен Пеевски повикан на распит за „Пандорините документи“

А1он
Највлијателниот бизнисмен во Бугарија и поранешен пратеник Делјан Пеевски денеска беше сослушан во Софија во зградата на Државната агенција за национална безбедност (ДАНС). При влегување
Регион

Борисов разговараше и со австрискиот премиер Курц за проширувањето на Западен Балкан

А1он
Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов во Љубљана оствари билатерална средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц за време на состанокот на лидерите на Европската народна партија,
Регион

Дончев: Доколку Герџиков не го мине првиот круг од претседателските избори во Бугарија, ГЕРБ во вториот ќе го поддржи Панов

А1он
Доколку ГЕРБ победи на парламентарните избори на 14 ноември со разлика од втората партија или коалиција поголема за 0,5 до еден отсто, оваа партија нема
Регион

Борисов во Љубљана оствари средби со премиерите на Словенија, Хрватска ,Грција и Австрија

А1он
Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов денеска во Љубљана се сретна со премиерите на земјите од ЕУ во Југоисточна Европа, Словенија, Хрватска, Грција, како и Австрија,
Македонија

Јотова: Нема основа за промена на бугарската позиција кон Македонија

А1он
Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова смета дека во моментов нема причина за промена на бугарската позиција кон Република Северна Македонија, и покрај сериозниот притисок врз
Регион

Митрофанова: САД сакаат да ја потиснат Русија од сите сфери на животот во Бугарија

А1он
САД сакаат да ја истуркаат Русија од сите сфери на животот во Бугарија. Меѓутоа, оваа цел им е утописка, кажа руската амбасадорка во Софија, Елеонора
Регион

Петков: Со „Демократска Бугарија“ и „Исправи се БГ.Доаѓаме“ ќе потпишеме предизборен договор

А1он
Поранешниот технички министер за економија, Кирил Петков, кој со својот колега од Мнистерството за финансии во привремената бугарска Влада, Асен Василев, се лидери на ноформираната
Регион

Герџиков и Митева официјално претставени како независни кандидати за претседателските избори во Бугарија

А1он
Во Националната палата за култура во Софија, Иницијативниот комитет на свечена церемонија официјално ја претстави претседателската кандидатска двојка професорот Анастас Герџиков и полковникот Невјана Митева.
Регион

Бугарскиот премиер формираше координативна група за случајот со турскиот брод „Вера Су“

А1он
Преодниот премиер на Бугарија Стефан Јанев формираше координативна група за ситуацијата со заглавениот турски брод „Вера Су“ кај Камен Брег, соопшти владината прес – служба.