sofija

Македонија

Македонската амбасадорка итно повикана во бугарското МНР: „Лажни се изјавите на македонските политичари“

Орце Костов
Вршителката на должноста македонски амбасадор во Софија, Агнеса Руси Поповска беше повикана на состанок во Министерството за надворешни работи во врска со неодамнешните јавни коментари
Регион

ВИДЕО: Убиен познат бугарски бизнисмен

А1он
Познатиот бугарски бизнисмен и поранешен припадник на државната безбедност Алексеј Петров е убиен денескаво Софија. Петров бил застрелан во населба Драгеловци. Локалните медиуми јавуваат дека
Македонија

Османи: Не сите во Софија се среќни што ќе го смениме Уставот, ќе се одземат аргументите дека ги дискриминираме Бугарите

Орце Костов
Министрите на Чешка, Австрија и Словачка упатиле пораки до нивниот колега Бујар Османи дека без менување на Уставот не можеме да ги продолжиме преговорите со
Регион

(ВИДЕО) Бугарски поп му фрли клетва на Зеленски среде Софија: Свештеник со крст се испречи пред украинската делегација

Орце Костов
Бугарски свештеник се обиде да му фрли анатема на украинскиот претседател Володимир Зеленски во Софија кој беше во посета на Бугарија. Свештеникот Атанас Стефанов со
Македонија

Македонската амбасадорка во Софија повикана на разговор во бугарското МНР поради случајот со Кадриески

А1он
Македонската амбасадорка во Софија Агнеза Руси – Попоска денеска е повикана во бугарското Министерство за надворешни работи на средба со генералната директорка за европски прашања
Македонија

(ВИДЕО) Претепаниот Кадриески од Струга, откако се почувствува Бугарин, посака да се лекува во Софија

Орце Костов
Бекир Кадриески, копретседателот на бугарското здружение „Шемето“ кој беше претепан во Струга, сака да дојде во Софија за да продолжи со лекувањето, бидејќи се сомнева
Македонија

(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Орце Костов
Обид за физичка пресметка, како плукање и туркање пред собраниската говорница ја одбележаа утринската седница во Народното собрание во Бугарија во кое се скараа пратениците
Македонија

Ковачевски мислел на политичари, а не на политиката на Бугарија кога премиерот ја спореди со Русија

Орце Костов
Побрза интеграција на Македонија во ЕУ може да се случи кога земјата ќе ги исполни сите обврски, вклучително и промената на Уставот и ќе ги
Македонија

(ВИДЕО) Пендиков: На Бугарите во Македонија им треба поголема заштита отколку на мене, јас сум тука во Софија

Орце Костов
На свеченоста во Гербовата сала потпретседателката Илијана Јотова го потпиша указот за стекнување бугарско државјанство на Христијан Пендиков кој се пожали дека во Македонија Бугарите
Македонија

Јотова ќе му го предаде бугарскиот пасош на Пендиков со највисоки државни почести

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова ќе му ги предаде бугарските лични документи на Кристијан Пендиков на церемонија со највисоки државни почести. На 10 мај, среда,