sofija

Македонија

(ВИДЕО)„Признавањето на македонски народ е спротивно на бугарскиот интерес“ – Жестока дебата на пратениците во Софија за францускиот предлог

Орце Костов
Пратеникот од партијата „Преродба“, Ангел Георгиев жестоко го нападна францускиот предлог за кревање на ветото кој е во собраниска процедура во Парламентот во Софија затоа
Македонија

(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Орце Костов
Народното собрание свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов. Тој предложи дневен ред во кој прва точка
Македонија

Бојко Борисов достави до Собранието предлог за кревање на ветото за Македонија

Орце Костов
Пратеничките групи на ГЕРБ и ДПС до канцеларијата на Народното собрание доставија два проекта за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје, јави известувачот
Регион

Бугарите ја изнервираа Наоми Кембел, по инцидент во Софија ги обвини: „Расисти“

А1он
Поранешната најплатена манекенка во светот, Наоми Кембел, доживеала непријатно искуство на аеродромот во Софија. Вработена на аеродромот ја замолила познатата манекенка да се тргне на
Регион

Градоначалничката на Софија нареди да се прекине церемонијата во спомен на генерал Луков

А1он
Во Софија вечерва почна церемонија во спомен на генерал Христо Луков, позната како Луковмарш, организиран од Бугарскиот национален сојуз, јави дописникот на МИА од Софија.
Македонија

Софија воведува толкувачи за знаковен јазик во градските служби

А1он
Советодавно тело, во кое ќе учествуваат претставници на здруженијата на глувите, ќе работи на воведувањето бугарски знаковен јазик во административната служба за опслужување на глувите
Регион

Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната

А1он
Началникот на генералштабот на Вооружените сили (ВС) на Република Бугарија генерал Андреј Боцев, кој престојува во земјава, денеска ги посети Mинистерството за одбрана и Генералштабот
Свет

Салвини: Или нови правила или крај на операцијата „Софија“

А1он
Италијанскиот вице-премиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска најави дека ќе побара ставање крај на операцијата „Софија“ на ЕУ, чија задача е спречување
Свет

Германија се повлекува од мисијата „Софија“ на ЕУ

А1он
Германија донесе одлука да го суспендира своето учество на поморската мисија „Софија“ на ЕУ, чија задача е спречување на илегалниот транспорт на мигранти преку Средоземното