sofija

Регион

Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната

А1он
Началникот на генералштабот на Вооружените сили (ВС) на Република Бугарија генерал Андреј Боцев, кој престојува во земјава, денеска ги посети Mинистерството за одбрана и Генералштабот
Свет

Салвини: Или нови правила или крај на операцијата „Софија“

А1он
Италијанскиот вице-премиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска најави дека ќе побара ставање крај на операцијата „Софија“ на ЕУ, чија задача е спречување
Свет

Германија се повлекува од мисијата „Софија“ на ЕУ

А1он
Германија донесе одлука да го суспендира своето учество на поморската мисија „Софија“ на ЕУ, чија задача е спречување на илегалниот транспорт на мигранти преку Средоземното
Македонија

Министерот Спасовски на Министерскиот форум на службите за внатрешна контрола од регионот во Софија

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска имаше обраќање на регионалниот министерски Форум во рамки на Мрежата за подобрување на регионалната соработка на Единиците за
Регион

Курц: Самитот во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

А1он
Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ. изјави денеска во Софија австрискиот канцелар
Македонија

Заев: Македонија има шанси за безусловна препорака во април и за датум за отпочнување на преговорите во јуни

А1он
Македонија има шанси, нашите очекувања се, во април месец да добиеме безусловна препорака, а во јуни месец да добиеме датум за отпочнување на преговорите, изјави
Регион

Судир на демонстрантите и полицијата во Софија

А1он
Во центарот на Софија вечерва се судрија анти-владините демонстранти и полицијата, а според официјалните извештаи, најмалку 20 луѓе се повредени, вклучувајќи и неколку полицајци, додека