(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Од:

Народното собрание свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов.

Тој предложи дневен ред во кој прва точка е прашањето за РС Македонија. Дневниот ред го изгласаа 210 пратеници.

– Место едно вето, ние имаме 35 вета за 35 поглавја. Во моментов ЕУ е на нашата страна. Ние имаме механизми да ги заштитиме бугарските интереси. Викате Македонија е Бугарија, а Бугарија е во ЕУ. Зошто да не ја кренеме рампата и двата исти народи да се сплотат во границата на ЕУ – рече пратеникот од партијата на Кирил Петков, Настимир Ананиев.

Тој додаде дека Бојко Борисов досега не направил ништо за да ги заштити интересите на Бугарија.

– Македонија не може да стартува преговори ако не ги исполни условите, можете да бидете сигурни дека ние ги заштитивме интересите на Бугарија – објасни Ананиев.

Би можело да ве интересира

Газдите може да ги издаваат становите по цени колку што сакаат: Пратениците против утврдување на горна граница за кириите

Орце Костов

(ВИДЕО) Кузеска: СДСМ ја започна постапката за утврдување на кандидати за пратеници во Собранието

А1он

Воздухот енормно загаден, а пратениците одбиваат амандмани за Буџетот со кои ќе се намали аерозагадувањето

Орце Костов

(ВИДЕО) Не се чекаат 48 часа за потрага: Како тече постапката за пријавување исчезнати малолетници во Македонија?

Александар Тодески

Снегот и ветрот турнаа и бандери, една падна врз автомобил

Александар Тодески

Ковачевски: Граѓаните треба да бидат среќни, живеат во држава со исклучително ниво на безбедност

А1он