veto

Свет

САД ставија вето на резолуцијата на ООН за Израел и Газа со која се бара прекин на огнот

А1он
Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара прекин на конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас
Македонија

Трифонов: Веднаш да се врати ветото за прием на Македонија во ЕУ

Орце Костов
Ветото против Северна Македонија за нејзин прием во Европската унија треба веднаш да се врати, напиша на Фејсбук лидерот на ИТН Слави Трифонов. „Додека во
Видео Македонија

(ВИДЕО) Невидено е што Европа молчи на заканите, а Бугарија ја користи ЕУ за бугаризација на Македонија

„Јас досега не знам пример европратеник да упатил закана за атентат на некој претседател, а преседан е според мене и што Европа молчи и нема
Македонија

Џамбаски: Господине Османи, Гоце Делчев е Бугарин, нема две верзии на историјата

Орце Костов
Европратеникот Ангел Џамбаски, познат по антимакедонските ставови и еден од најгласните поддржувачи на ветото кон Македонија, му порача на министерот Бујар Османи дека Бугарија нема
Македонија

Радев: Европските лидери пред една година сфатија дека проблемот во Македонија се човековите права на нашите сонародници

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев на консултациите за формирање нова влада со партијата Има таков народ откри дека темата за Северна Македонија и дискриминацијата на македонските
Македонија

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог и формула дека не постои македонски јазик

Орце Костов
Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на „Демократска Бугарија“, одобрен од Комисијата за надворешни работи, гласаа:
Македонија

(ВИДЕО)„Признавањето на македонски народ е спротивно на бугарскиот интерес“ – Жестока дебата на пратениците во Софија за францускиот предлог

Орце Костов
Пратеникот од партијата „Преродба“, Ангел Георгиев жестоко го нападна францускиот предлог за кревање на ветото кој е во собраниска процедура во Парламентот во Софија затоа
Македонија

(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Орце Костов
Народното собрание свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов. Тој предложи дневен ред во кој прва точка
Македонија

(ВО ЖИВО) Народното собрание во Бугарија расправа за францускиот предлог кој Македонија го одби

Орце Костов
Народното собрание на Република Бугарија свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата во Софија ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов. Тој предложи дневен
Македонија

Брисел: Речиси воопшто нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

А1он
Повеќе високи дипломати од земји членки на ЕУ потврдуваат дека Македонија речиси сигурно ќе биде блокирана од Бугарија на следниот министерски совет на Унијата, на